Przejdź do głównej zawartości

Jeśli już muszę spać na kanapie, to jak ją wybrać?

10 elementów, które musisz ocenić przy wyborze kanapy, na której będziesz często sypiać.

Każdy z nas posiada inne preferencje i przy wyborze mebli wiele od nich zależy. Jedni z nas lubią spać na twardszym podłożu, inni chcą się w nim zapadać. Istnieje też punkt widzenia naszego kręgosłupa. Z wiekiem ma on coraz większe znaczenie.
Funkcja spania typu stelaż belgijski.
Pamiętam, że we wczesnej młodości dobrze spało mi się na wózku, stelażu belgijskim i innych rozwiązaniach tego typu. Dziś możliwe, że po takim eksperymencie mógłbym w ogóle się nie podnieść.
Funkcja spania typu wózek.
Na nasze preferencje wpływ będzie miał również nasz wiek. W salonie meblowym spotykam matki, które swoim pociechom "serwują" kanapę z funkcją spania typu wózek lub amerykanka. Można zażartować, że podczas snu zachowują się one jak dobry materac Posiadają przynajmniej kilka stref twardości. Z żartu tego jednak nie zawsze chce się śmiać. Szczególnie, gdy na takim meblu trzeba spać na co dzień.
Funkcja spania typu amerykanka.
Część funkcji posiada zalety, które mimo ich wad, decydują o ich wyborze. Do tych głównych należą cena lub ilość zajmowanego miejsca przez sofę przed jej rozłożeniem.

Jeśli jednak chcemy aby spanie na kanapie lub narożniku nie dokuczało nam tak długo, jak to możliwe, powinniśmy:

1.Zwrócić uwagę na odpowiedni dla nas komfort. Połóżmy się na rozłożonym meblu jak na materacu i przeleżmy kilkanaście lub, jeśli to możliwe, kilkadziesiąt minut. Sprawdźmy, czy nic nas nigdzie nie uciska, nie jest zbyt twardo lub zbytnio się nie zapadamy.
Wersalka

2. Zainteresujmy się, czy w warstwie sprężynującej znajduje się materiał, który zachowa swoje właściwości przez dłuższy czas.
  • Jeśli jest to pianka typu T (konwencjonalna), niech ma wysoką gęstość (minimum T30) lub niech będzie to pianka typu HR. Pianka wysokoodbojna (wysokoelastycza, HR) posiada dwukrotnie wyższą trwałość od pianki typu T, a gęstość każdej pianki ma realny wpływ na czas jej eksploatacji. Jeśli pianka będzie miała niską gęstość, np. T23, po krótkim czasie wygniecie się, a nasze ciało będzie się opierało o drewniane fragmenty ramy. Wiadomo, czym to się skończy. Pamiętajmy, że śpiąc na meblu zwiększamy intensywność jego użytkowania. 
  • Pamiętajmy też, że bonell jest trwalszy niż jakakolwiek pianka. Może mieć jednak różne wysokości (np. 6, 8, 10, 12 cm). To wpływa na odczuwany komfort. Im wyższa sprężyna, tym bardziej miękkie podłoże. Bonell może być położony na elastycznej lub sprężynującej warstwie podtrzymującej (pasy tapicerskie, sprężyny faliste, listwy sprężynujące) i wówczas będzie się mniej wypracowywał i przebijał przez pokrywającą go warstwę pianki. Może też być osadzony na płycie wiórowej lub pilśniowej, co grozi szybkim przebiciem się sprężyn przez warstwę pianki i wyczuwanie ich podczas snu. Można temu zapobiec, ale producent mebli musi zastosować odpowiedniej grubości przekładkę z włókniny (czasami nazywanej filcem) między bonellem a pokrywającą go warstwą pianki. 
    Funkcja spania typu DL.
3.Jeżeli powierzchnia spania jest dzielona (wersalka, funkcja DL, amerykanka), sprawdźmy, czy w każdym miejscu zastosowano to samo wypełnienie. Często w jednej części mebel posiada bonell a w drugiej już samą piankę. Wtedy mamy różny komfort i różną trwałość obu stref.

4.Przyjrzyjmy się różnym pikom, guzikom, przeszyciom i wciągom w siedzisku i oparciu. Oceńmy, czy ich występowanie, które podnosi wartość wizualną, estetyczną mebla, nie spowoduje dyskomfortu podczas snu.
Kanapa ze stelażem włoskim z firmy Polak
5.Jeśli powierzchnia po rozłożeniu do spania składa się z kilku powierzchni, przyjrzyjmy się ich łączeniom i granicom. Czy nie są one zbyt głębokie, wybrzuszone, czy znajdują się na tym samym poziomie, oraz  czy na granicach stref nie są wyczuwalne elementy konstrukcyjne (np. ramiaki).

6.Jeśli powierzchnia spania składa się z kilku łączonych powierzchni (np. narożnik z dostawianym pufem) sprawdźmy, czy elementy te są połączone ze sobą na sztywno i czy podczas snu nie będą "się rozjeżdżały". Sprawdźmy, czy rolki (np. w funkcji delfin) nie spadają w trakcie rozkładania funkcji, oraz po rozłożeniu w trakcie testowania komfortu spania.
Narożnik z funkcją spania typu puma.
7.Zbadajmy też, czy funkcja rozkłada się w miarę  łatwo. Pamiętajmy, że czynność tę będziemy wykonywać dwa razy dziennie. Może być to dość uciążliwe. Przewidujmy też, że konieczność codziennego zdejmowania i zakładania poduszek oparcia może być uciążliwa. Dodatkowo na noc trzeba będzie gdzieś je umieszczać.
Funkcja typu delfin. Model Ascoli firmy DFM.
8.Zastanówmy się nad tkaniną. Warto aby swobodnie oddychała (nie wskazane tkaniny powlekane, zwane ekoskórami), miała wysoką gramaturę (grubość), wtedy nie będzie się tak rozciągała. Dobrze aby posiadała odporność na nadmierny pilling, nie elektryzowała się zbytnio (np. posiadała podkład) i była łatwa w pielęgnacji (posiadała system ułatwiający pielęgnację).
Tkaniny z systemami ułatwiającymi pielęgnację.
9.Pamiętajmy, że w ciągu dnia powinniśmy gdzieś przechowywać pościel. Jeśli będzie to pojemnik kanapy, to warto aby po pierwsze kanapa go posiadała, po drugie aby wewnątrz znajdowały się wywietrzniki, umożliwiające cyrkulację powietrza i odparowywanie pościeli. Ważne też aby zawiasy posiadały plastikowe osłonki, które będą "łapały" opiłki trących o siebie metalowych elementów zawiasów. Dzięki temu nie będą one brudziły pościeli. Osłonki zapobiegają też "wchodzeniu" pościeli w zawiasy.
Osłonki na zawiasy w pojemniku na pościel.
10.Ostatnią moją sugestią jest abyśmy sprawdzili na jakiej wysokości znajduje się powierzchnia spania. Z wiekiem docenia się, gdy powierzchnia ta jest na poziomie 42-45 cm (wysokość siedziska krzesła). Na takiej wysokości łatwiej się siada, kładzie i wygodniej się z niej podnosi.

Oczywiście rzadko spotykamy idealne rozwiązania i zwykle musimy iść na jakieś kompromisy. Kompromisem jest już rezygnacja z łóżka na rzecz kanapy z funkcją spania. Ważne jednak jest to abyśmy decyzję podejmowali świadomie i rezygnowali z cech, które w danym momencie są dla nas mniej istotne lub mniej uciążliwe.

Jeśli miałbym wskazać konkretne funkcje, które według mnie najlepiej nadają się do codziennego spania. Wymieniłbym funkcję typu wersalka, DL, puma lub stelaż włoski. Chociaż te dwie ostatnie najlepiej w narożniku, ponieważ kanapy z tymi funkcjami nie posiadają pojemników na pościel.

Więcej o samych funkcja przeczytacie w innym moim wpisie, dotyczącym rodzajów funkcji spania, do którego zapraszam.

Komentarze

  1. Super przydatny artykuł <3 Dzięki wielkie

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja ostatnio robiąc remont postawiłam na łóżka tapicerowane ze sklepu internetowego. Są ładne i przede wszystkim wygodne, śpią na nich przyjezdni goście.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Białe plamy na blacie stołu lakierowanego...

Chciałbym się podzielić z Wami informacją, jaką otrzymałem od Pani Doroty, uczestniczki mojego szkolenia z materiałoznawstwa dla sprzedawców mebli. Pani Dorota postanowiła sprawdzić, czy metoda usuwania białych plam i kółek z powierzchni lakierowanej opisana w części I wpisu, dotyczącego mebli lakierowanych i olejowanych, o której mówię również w czasie mojego szkolenia, rzeczywiście działa. Fot.1 Blat stołu przed usunięciem plam Białe plamy i kółka na powierzchniach lakierowanych powstają od wody i alkoholi wysokoprocentowych. Często określamy je jako pochodzące od gorących szklanek, kubków itd. Pani Dorota po szkoleniu napisała: Witam, tak jak obiecałam na szkoleniu, przesyłam informacje na temat usunięcia plam z mojego stołu. Nie ukrywam, że musiałam się troszkę uzbroić w cierpliwość ale dzięki wielkie, poskutkowałoŸ˜ƒ. W załączniku przesyłam zdjęcia mojego stołu przed i po metodzie żelazko, ściereczka i odrobina wody. Wiadomo ma swoje lata i widać ślady zarysow

Jak to możliwe, że folia PET tak skutecznie udaje Akryl? Czy folia PCV rysuje się, czy nie?

Dzisiaj kolejne okleiny oraz ich właściwości ważne dla użytkowników oraz sprzedawców mebli.... •        Folia PCV Folię PCV możemy spotkać również pod nazwami  folia termoelastyczna lub membranowa. Wykonana jest z polichlorku winylu (związek ropopochodny). Jej zadaniem jest, jak mi się wydaje, imitowanie lakieru na frontach i elementach wykonanych z MDF. Ponieważ folia ta jest elastyczna, doskonale nadaje się do wypełniania frezów i zaokrągleń. Fot.1 Wypełnione frezowania w MDF folią PCV Fot.2 Frezowanie we froncie z MDF oklejone folią PCV W elementach meblowych rozpoznamy ją po sposobie oklejenia obrzeży. To jedyny rodzaj okleiny, który pokrywa powierzchnię elementu meblowego oraz wszystkie jego krawędzie.    Fot.3 i 4 Na zdjęciach widać jak folia PCV okleja powierzchnię płaską oraz wszystkie krawędzie (fotografia z prawej ze strony http://www.marex.pl/) Możliwe jest to dzięki technologii nakładania folii termokurczliwej. Strona „lewa” elementu

Jeśli ma być komfortowo, to co ma się znaleźć w siedzisku kanapy? A jeśli ma być tanio... a jeśli trwałość siedziska jest najważniejsza...?

Pianki poliuretanowe. 1. Pianka tapicerska poliuretanowa (PU, PUR) typu T Fot.1 Skład pianek typu T. Pianki typu T powstają ze spieniania ropopochodnego poliuretanu. Pianka ta może mieć różne kolory, zależnie od użytego barwnika. Jest podstawową pianką stosowaną w meblach tapicerowanych. Jej najważniejszą cechą jest gęstość. To ta cecha decyduje o przydatności oraz o zastosowaniu konkretnej pianki. Oznaczenie gęstości jest jednocześnie częścią symbolu pianki. Dla przykładu pianka T30 oznacza piankę tapicerską poliuretanową o gęstości 30 kg/m3.  Jeśli weźmiemy kostkę (sześcian), której krawędzie będą miały długość 1m x 1m x 1m, to kostka ta będzie ważyła 30 kg. W przypadku pianki T35, kostka będzie ważyła 35 kg a w przypadku pianki T25, ta sama kostka będzie miała wagę 25 kg. Jest to dość ważne, ponieważ producent kupując piankę, płaci za kilogramy. Można to zinterpretować w ten sposób, że kupując taką samą objętość pianki T25, zamiast T35, producent zaoszczędzi równo