Przejdź do głównej zawartości

10 praktycznych porad. Jak uniknąć rozczarowań, kupując meble przez internet?

Każdego roku, sprzedaż mebli w internecie rośnie o około 15%. W obliczu pandemii jeszcze większa część sprzedawców mebli przeniosła się do sieci. Zakupy na odległość pozwalają nam uniknąć kontaktu bezpośredniego ze sprzedawcą, oraz wizyt w wielu salonach meblowych. Większość firm, które dotychczas nie posiadały sklepów on-line, właśnie je założyły lub zakładają. 
My konsumenci, wybieramy tę formę również ze względu na wygodę (wiele ofert w jednym miejscu), możliwość spędzenia dowolnej ilości czasu na analizie ofert, o dowolnej, odpowiadającej nam, porze.
Fot. Funkcja spania typu delfin

Czy nam to odpowiada, czy też nie, na taki rodzaj sprzedaży wszyscy jesteśmy, po prostu, skazani.

Nie widząc mebli na żywo, nie mogąc ich dotknąć, usiąść na nich, gdy po zakupie meble zostaną nam dostarczone, czasem czujemy się rozczarowani. Oczywiście zgodnie z prawem mamy możliwość zrezygnowania z zakupionych produktów, w ciągu 14 dni. Rodzi to jednak konieczność  działania, zabiera czas, a nierzadko musimy ponieść koszty finansowe.

Zadziwiające jest to, że kupując meble w tradycyjny sposób robimy to stosunkowo długo. Odwiedzamy kilka salonów meblowych, wybieramy naszych faworytów, analizujemy, zastanawiamy się, negocjujemy i wreszcie dokonujemy zakupu. Według niektórych badań trwa to średnio aż sześć miesięcy.
Kupując przez internet często decyzje podejmujemy bardzo szybko, zbyt szybko. Oczywiście sprzedawcy umiejętnie zachęcają nas do podjęcia decyzji tu i teraz. W tym celu oferują nam upusty cenowe w ramach promocji, które za moment się skończą,  reagują dodatkowymi bonusami na tak zwane "porzucone koszyki" lub obiecują gratisy do zakupów zrobionych właśnie teraz. Zwykle wszystkie te oferowane korzyści przestaną być dla nas aktualne, jeśli nie skorzystamy z nich w tej chwili. "Nakręceni" działaniami sprzedawców lub w wyniku braku cierpliwości, nie zawsze czekamy na odpowiedź, na pytanie, które zdaliśmy w związku z produktem. Nie zawsze też dokładnie przeanalizujemy ofertę. Nie doczytamy szczegółów a kiedy jest coś niezrozumiałego, tłumaczymy sobie sami jak to należy rozumieć. Pośpiech, słaba analiza oferty, brak umiejętności czytania danych, dotyczących mebli, to najczęstsze powody późniejszych rozczarowań.
Fot. Sofa z funkcją spania typu DL
Jak uniknąć pułapek?  Na co zwrócić uwagę, gdy dokonujemy zakupu mebli przez internet?

1.Przede wszystkim określmy czego szukamy, jakie są nasze realne potrzeby z tym związane? Powinniśmy zrobić to jeszcze zanim zaczniemy przeglądać oferty. Podyktowane jest to tym, że zapoznając się z możliwościami i opcjami, sprzedawcy będą starali się rozbudzić nasze nowe, "nieuświadomione" potrzeby. I nagle okaże się, że nie możemy żyć bez czegoś o istnieniu czego, przed chwilą nawet  nie mieliśmy pojęcia. 
Posiadając listę potrzeb związanych z meblami łatwiej będzie nam się obronić przed działaniami sprzedawców. Oczywiście, decyzja o skorzystaniu lub nie z dodatkowych, nieuświadomionych opcji i tak należy do nas. Lista potrzeb, pomoże nam w wyborze między kilkoma wytypowanymi meblami. Zawsze możemy do niej wrócić i sprawdzić, co uznaliśmy za kluczowe i które cechy mebli są dla nas najważniejsze.
Mam tu na myśli nie tylko wymiar i rodzaj mebla, ale również jakie ma on spełniać funkcje.
W przypadku mebli tapicerowanych może to być na przykład wyłącznie funkcja wypoczynkowa, funkcja okazjonalnego spania plus wypoczynkowa oraz funkcja codziennego spania z wypoczynkową. Oczywiście mamy tendencję do myślenia na zasadzie a może się przyda". Jeśli jednak posiadamy sypialnię i pokój gościnny, to szansa na to, że funkcja spania w kanapie w pokoju dziennym może się przyda jest niewielka. Różnica w cenie i w komforcie mebli z funkcja i bez niej jest często bardzo zauważalna. Możemy na przykład poszukiwać mebla, na którym będziemy spędzać czas ze znajomymi na oglądaniu filmów. Funkcja rozkładania w takim przypadku powinna być estetyczna po rozłożeniu i komfortowa. Będziemy na niej spędzać sporo czasu i nie chcemy się wstydzić jej wyglądu. Warto się zastanowić, czy rzeczywiście niezbędne są inne funkcje, typu pojemnik na pościel lub możliwość montażu na przykład narożnika na prawą i lewą stronę (ważna cecha dla osób lubiących częste zmiany aranżacji we wnętrzu). W przypadku mebli do pokoju dziennego, należy zastanowić się, czy na komodzie, będą stały jakieś przedmioty (telewizor, donica z żywym kwiatkiem, wazony), czy w regale będziemy przechowywać książki, czy może wazony kryształowe, czy witryna ma pełnić również funkcję nastrojowego oświetlenia, czy preferujemy światło zimne, ciepłe, czy neutralne. W przypadku łóżek najbardziej zależy nam na dobrym wyspaniu się, czasami dodatkowo na pojemniku na pościel, ale może być ważny również dizajn, modna kolorystyka, oświetlenie itd.
Oczywiście łóżko, to tylko konstrukcja. Dla komfortowego snu ważny jest stelaż i materac. Odpowiedzmy też na pytanie, czy meble, które właśnie zamierzamy nabyć powinny być bardzo trwałe, czy może nie jest to warunek konieczny. Komu i jak długo mają służyć? Jasną sprawą jest, że trwalsze materiały będą droższe i wpłynie to bezwzględnie na cenę. Ważne jest abyśmy byli świadomi, że wysoka jakość materiału musi wiązać się proporcjonalnie z wysoką ceną. Obiecywanie wysokiej jakości, przy niskich cenach jest zwyczajnym wprowadzaniem w błąd. Jeśli jednak nie potrzebujemy mebli na tak zwane lata, powinniśmy rozważyć te z niską ceną.  Jest jeszcze aspekt ekologiczny. Wiadomo zużyte meble szybciej trafią na śmietnik i będą tam zalegać. Nie jest to jednak tematem tego wpisu.
Fot. Sofa w butelkowej zieleni z funkcją spania typu DL
2.Zweryfikujmy wymiary.  Kiedy wiemy już, czego potrzebujemy, zastanówmy się nad wymiarami mebli. Zdjęcia w internecie nie oddają ich wielkości. Czasami czujemy się rozczarowani, ponieważ są one zbyt małe, innym razem przytłaczają nasze wnętrze. Tu świetnie się sprawdzą plany rysowane na kartce z zachowaniem skali lub szablony wielkości mebli, wycięte np. z kartonu, które można ułożyć na podłodze i sprawdzić ile miejsca mogą nam zająć, bez zagracenia pokoju. Można skorzystać też z rady projektanta wnętrz, który wszystko nam narysuje i zwizualizuje. Trzeba jednak liczyć się z dodatkowym kosztem.

3.Po określeniu naszych potrzeb, przeanalizujmy budżet. W większości przypadków jest on ograniczony. Na podstawie szeregu ofert oraz wizyt w salonach meblowych jesteśmy w stanie określić poziom cen, właściwy dla określonej grupy towarów, w określonych wymiarach. Pomocne w tym mogą okazać się tak zwane porównywarki internetowe. Na tej podstawie dowiemy się, która cena jest podejrzanie niska lub zbyt wysoka. Nie wybierajmy najtańszych i oczywiście najdroższych ofert. Jeśli już decydujemy się na najtańsze, dokładnie przeanalizujmy tę ofertę. Zdarza się, że producent prowadzi sprzedaż bezpośrednią i pomijając salon meblowy oferuje swoje wyroby. Pamiętajmy jednak, że prowadzenie profesjonalnego sklepu internetowego wiąże się ze sporymi kosztami, zwłaszcza w sferze pozycjonowania i reklamy. Obsługa też jest kosztowna. Pojawiają się różne prowizje. Za wszystko musi zapłacić klient, kupujący produkty. Dlatego samo hasło, że cena jest niska, ponieważ produkt oferowany jest przez producenta, nie jest dobrym uzasadnieniem. Szukajmy przyczyny raczej w oszczędnościach materiałowych i ograniczonym wyborze wariantów. Przy wysokiej powtarzalności i niskich kosztach materiałów, ceny mogą być widocznie obniżone.
Fot. Sofa z funkcją DL, w siedzisku posiada płytę wiórową i sprężynę bonell
4.Wybór materiałów. Określając poziom cenowy, który nas interesuje, w większości przypadków  podejmujemy decyzje o materiałach, z których będą wykonane nasze meble. Będzie miało to wpływ na trwałość mebli i sposób pielęgnacji. Dopytujmy sprzedawcę o to w jaki sposób zbudowane są meble, którymi się interesujemy.  Pamiętajmy, że ważne są zarówno materiały jak i powłoki. Na przykład, mebel wykonany z płyty wiórowej może być oklejony laminatem, folią finisz, fornirem itd. Sam fornir może być lakierowany lub olejowany. O ile płyta wiórowa zawsze będzie zachowywała się podobnie, o tyle rodzaj okleiny za każdym razem będzie nadawał innych cech. Dla przykładu laminat trudno jest zarysować i nie przepuszcza płynów. Folia finisz rysuje się łatwo i w dłuższym kontakcie z płynami (gorący kubek, przeciekająca doniczka) puchnie i się trwale deformuje. Słysząc, że meble tapicerowane wykonane są z pianki poliuretanowej, musimy wiedzieć, że pianka ta różni się trwałością zależnie od gęstości. Dopytajmy więc o symbol pianki. Na przykład pianka typu T25 ma niższą gęstość, niż pianka T30 i jest mniej trwała. Materiały szczegółowo opisuję w innych wpisach mojego bloga. Do których zapraszam. Opisy cech większości materiałów odnajdziemy też w internecie.

Wybierzmy się do największego salonu w naszej lub pobliskiej miejscowości i porozmawiajmy o materiałach ze sprzedawcami. Znajdźmy meble z rozwiązaniami podobnymi, do zastosowanych, w rozważanych przez nas meblach. Usiądźmy na nich, dotknijmy, zapytajmy o cechy, zalety i wady. 
Siadając na  meblu, w którym zastosowano sprężynę falistą i piankę typu T (poliuretanową), będziemy wiedzieli czego mniej więcej możemy się spodziewać po komforcie mebla z internetu, tak wykonanego. Dowiemy się też, czy nam to odpowiada. Jeśli nie, będziemy mogli sprawdzić inne rozwiązanie.
W przypadku tkanin, również możemy znaleźć je we wzornikach w salonach meblowych. Możemy też zapytać sprzedawcę, czy wyśle nam próbkę. Weryfikujmy je, ponieważ monitory komputerów lub smartfonów przekłamują kolory. 
Fot. Wzornik tkanin w salonie meblowym
5.Analiza opcji w ofercie.
Sprawdzajmy, jakie opcje dodatkowe proponuje sprzedawca i czy wersja podstawowa zawiera wszystkie rozwiązania, na których nam zależy. Jeśli nie, jaka będzie cena za dodatkowe funkcjonalności. Na przykład najlepiej sprzedająca się sofa na portalu Allegro wykonana jest w sposób, który gwarantuje jej krótką żywotność. Jej cena jest niezwykle korzystna. W siedzisku znajduje się płyta wiórowa, na której ułożono piankę T25.  Pianka ta szybko się wygniecie a siedzisko jest stosunkowo twarde. Producent oferuje rozwiązania podnoszące komfort i trwałość mebla za dodatkową opłatą. Po ich zastosowaniu, cena mebla nie jest już tak korzystna i konkurencyjna. 

6.Porównanie cen na ten konkretny, kompletny produkt, oraz usługi towarzyszące. Po wybraniu już konkretnego mebla, porównajmy jego cenę u różnych sprzedawców. Oczywiście nie zawsze będzie to możliwe. Do tego celu wykorzystajmy porównywarki internetowe.

7.Zakup
Przed samym zakupem sprawdźmy jeszcze sprzedawcę. Opinie o nim i jego wiarygodność. Jeżeli brakuje mu opinii, sprawdźmy jego wiarygodność, dzwoniąc do firmy, sprawdzając jego istnienie w KRS, jeśli jest to spółka kapitałowa lub rejestrze CEIDG, jeśli sprzedawca jest przedsiębiorcą. Jeśli mamy wątpliwości, decydujmy się wyłącznie na zakup za pobraniem. 
  
8.Szczegółowe oględziny i weryfikacja zgodności ze specyfikacją.
Po dostarczeniu zakupionych mebli zanim dokonamy zapłaty sprawdźmy opakowania a jeśli meble są w całości, rozpakujmy je i obejrzyjmy. Mimo ponaglania przez kuriera lub firmę dostawczą nie dajmy się namówić na późniejsze oględziny, po zapłacie. Złożenie reklamacji na widoczne uszkodzenia opakowania lub mebli, po wyjściu kuriera jest praktycznie niemożliwe.

9.Użytkowanie
Użytkujmy nasze meble zgodnie z ich przeznaczeniem oraz gwarancją. Pamiętajmy, że na zakupione meble drogą internetową przysługuje nam możliwość rezygnacji z zakupu w ciągu 14 dni, oraz rękojmia sprzedawcy, niezależnie od ewentualnej gwarancji, trwająca 24 miesiące. Żadne zapisy nie mogą jej wyłączyć. 

10.Polecenie dostawcy jako forma pomocy innym

Jeśli jesteśmy zadowoleni z zakupionych mebli, wystawmy pozytywną opinię sprzedawcy, aby przyszli nabywcy mogli skorzystać z naszych opinii.
Fot. Meble w salonie meblowym Mebloshop w Olsztynie

Komentarze

  1. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie planuję zakup kanapy i chyba przeczytałem wszystkie Pana artykuły z tego bloga. Są świetnie napisane, szczegółowe i są naprawdę pomocne!
    Wielkie dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  3. Trzeba po prostu wybierać sprawdzone sklepy internetowe to wszystko będzie ok :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo wiele ciekawych informacji naprawdę pomocnych. Ja osobiście dodatkowo wybieram polskie sklepy dzięki czemu jakoś lepiej robi mi się zakupy. Ostatnio meble do salonu https://www.meblewojcik.com.pl/rodzaj-pomieszczenia/salon-jadalnia,1.html kupowałem tutaj . Dodatkowo doradzili mi kilka produktów które lepiej się sprawdziły niż te które chciałem wybrać.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja zamawiałam wszystkie meble do domu w sklepach internetowych i jestem bardzo zadowolona. Jakość jest super! Jedynie kuchnie odbieraliśmy osobiście ze sklepu. Teraz chcę zamówić kominek od Producent Kominków - Ignif/. Kominek w salonie to moje marzenie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Fajny przewodnik. W sumie zawiera wszystkie ważne informacje. Warto dodać żeby dokładnie przeczytać politykę zwrotów i kto płaci za zwroty. W niektórych sklepach zwrot jest darmowy a w innych trzeba za niego zapłacić. Czasami może to kosztować nawet kilkaset złotych więc warto sprawdzić :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja polecam serdecznie sprzedawce na allegro AKSHOMEPL, krzesła mega dobre jakościowo. Nie spodziewałam się, że będą wyglądać lepiej niż na zdjęciach. Mega eleganckie.

    https://allegro.pl/uzytkownik/akshomepl zostawiam link dla zainteresowanych :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Białe plamy na blacie stołu lakierowanego...

Chciałbym się podzielić z Wami informacją, jaką otrzymałem od Pani Doroty, uczestniczki mojego szkolenia z materiałoznawstwa dla sprzedawców mebli. Pani Dorota postanowiła sprawdzić, czy metoda usuwania białych plam i kółek z powierzchni lakierowanej opisana w części I wpisu, dotyczącego mebli lakierowanych i olejowanych, o której mówię również w czasie mojego szkolenia, rzeczywiście działa. Fot.1 Blat stołu przed usunięciem plam Białe plamy i kółka na powierzchniach lakierowanych powstają od wody i alkoholi wysokoprocentowych. Często określamy je jako pochodzące od gorących szklanek, kubków itd. Pani Dorota po szkoleniu napisała: Witam, tak jak obiecałam na szkoleniu, przesyłam informacje na temat usunięcia plam z mojego stołu. Nie ukrywam, że musiałam się troszkę uzbroić w cierpliwość ale dzięki wielkie, poskutkowałoŸ˜ƒ. W załączniku przesyłam zdjęcia mojego stołu przed i po metodzie żelazko, ściereczka i odrobina wody. Wiadomo ma swoje lata i widać ślady zarysow

Jeśli ma być komfortowo, to co ma się znaleźć w siedzisku kanapy? A jeśli ma być tanio... a jeśli trwałość siedziska jest najważniejsza...?

Pianki poliuretanowe. 1. Pianka tapicerska poliuretanowa (PU, PUR) typu T Fot.1 Skład pianek typu T. Pianki typu T powstają ze spieniania ropopochodnego poliuretanu. Pianka ta może mieć różne kolory, zależnie od użytego barwnika. Jest podstawową pianką stosowaną w meblach tapicerowanych. Jej najważniejszą cechą jest gęstość. To ta cecha decyduje o przydatności oraz o zastosowaniu konkretnej pianki. Oznaczenie gęstości jest jednocześnie częścią symbolu pianki. Dla przykładu pianka T30 oznacza piankę tapicerską poliuretanową o gęstości 30 kg/m3.  Jeśli weźmiemy kostkę (sześcian), której krawędzie będą miały długość 1m x 1m x 1m, to kostka ta będzie ważyła 30 kg. W przypadku pianki T35, kostka będzie ważyła 35 kg a w przypadku pianki T25, ta sama kostka będzie miała wagę 25 kg. Jest to dość ważne, ponieważ producent kupując piankę, płaci za kilogramy. Można to zinterpretować w ten sposób, że kupując taką samą objętość pianki T25, zamiast T35, producent zaoszczędzi równo

Jak to możliwe, że folia PET tak skutecznie udaje Akryl? Czy folia PCV rysuje się, czy nie?

Dzisiaj kolejne okleiny oraz ich właściwości ważne dla użytkowników oraz sprzedawców mebli.... •        Folia PCV Folię PCV możemy spotkać również pod nazwami  folia termoelastyczna lub membranowa. Wykonana jest z polichlorku winylu (związek ropopochodny). Jej zadaniem jest, jak mi się wydaje, imitowanie lakieru na frontach i elementach wykonanych z MDF. Ponieważ folia ta jest elastyczna, doskonale nadaje się do wypełniania frezów i zaokrągleń. Fot.1 Wypełnione frezowania w MDF folią PCV Fot.2 Frezowanie we froncie z MDF oklejone folią PCV W elementach meblowych rozpoznamy ją po sposobie oklejenia obrzeży. To jedyny rodzaj okleiny, który pokrywa powierzchnię elementu meblowego oraz wszystkie jego krawędzie.    Fot.3 i 4 Na zdjęciach widać jak folia PCV okleja powierzchnię płaską oraz wszystkie krawędzie (fotografia z prawej ze strony http://www.marex.pl/) Możliwe jest to dzięki technologii nakładania folii termokurczliwej. Strona „lewa” elementu