Przejdź do głównej zawartości

Skąd się bierze niska cena mebli?

Niska cena nie ma związku z tzw. designem. Jeśli cenisz sobie styl szwedzki, nikt nie odwiedzie Cię od zakupów w IKEA lub Jysku. Tradycyjny, nowoczesny lub klasyczny styl można dostrzec w meblach z Forte, Black Red White, Wójcik, Szynaka itd. Styl to między innymi forma, barwa, rodzaj wykończenia. Na cenę duży wpływ ma użyty materiał i jakość wykończenia (detale).

Program Kashmir firmy Forte (zdjęcie ze strony www.forte.com.pl)

Meble pozornie podobne, będą zupełnie różnie zachowywać się w trakcie ich użytkowania.

Na przykład efekt szczotkowanej deski drewnianej uzyskamy, stosując drogą deskę dębową, tańszą sosnową, płytę MDF, oklejoną folią PCV lub finisz, albo stosując płytę wiórową, oklejoną laminatem, imitującym szczotkowane deski.

Meble kuchenne Kammono firmy KAM (zdjęcie ze strony www.meblekam.pl)

Efekt wizualny w każdym przypadku może być zadawalający ale z doświadczenia i innych moich wpisów możemy się dowiedzieć, że cena ale i trwałość takiego wykończenia a więc i mebli, za każdym razem będzie inna.

Jeśli zajrzymy do środka mebla tapicerowanego, możemy być zaskoczeni, że użyta płyta wiórowa jest surowa, niewykończona. Konstrukcyjne elementy drewniane mogą być nieokorowane, wilgotne, nieoszlifowane itd. Co z tego jeśli ich nie widać? Czasami dostrzeżemy to po czasie, gdy na przykład na meblu pojawi się pleśń.

Jeden producent zadba o detale, abyśmy nigdy nie zauważyli wnętrza mebla, stosując tkaniny techniczne. Inny dojdzie do wniosku, że nie ma potrzeby ukrywania tego, jak wykonany jest mebel i wszystkie te niedoskonałości, będziemy widzieli jak na dłoni, gdy tylko obrócimy meble "do góry nogami". A przecież "czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal".

Pojemnik wykończony na "biało" ze wzmocnieniami z drewna bukowego, bez widocznych wszywek, spód otomany zakryty tkaniną techniczną. Producent TKM Design.

Innym przykładem mogą być widoczne wszywki. Podczas produkcji można je ukryć, ale to wymaga dodatkowych operacji i większej sprawności tapicera. Bardziej wykwalifikowany, dbający o szczegóły pracownik oczekuje wyższej zapłaty. Dodatkowe operacje zmniejszają wydajność. Razem prowadzi to do wyższej ceny mebla.


Wewnętrzne elementy mebla tapicerowanego, wykonane z "nieobrobionych" kawałków drewna. U dołu widoczne wszywki.

Elementy mogą mieć różną grubość, gęstość, twardość. Są to cechy, które na pierwszy rzut oka mogą być niezauważalne. One również wpływają na cenę i trwałość mebli.  

Mechanizmy, stosowane w meblach takie jak łączniki, prowadnice, funkcje spania, zaczepy są różnej jakości. Dotyczy to również uchwytów, stopek, nóżek itd. Elementy te mogą być wykonane z różnych materiałów, co przełoży się na trwałość, niezawodność i ...cenę. Stopka lub uchwyt mogą być wykonane z metali szlachetnych (aluminium, mosiądz, stal chromowana), stali nieszlachetnej podatnej na korozję, drewna o różnej twardości, porcelany, tworzyw sztucznych. 

Uchwyty wykonane z różnych materiałów.

Podczas wyboru mebli koncentrujemy się na ich wyglądzie, na kolorze i stylu. To jednak nie wszystko, co powinno nas interesować.

Przy ocenie mebli obejrzyjmy je dokładnie i zwróćmy uwagę na materiały, z których są one wykonane. Nie musisz się na tym znać. Pytaj sprzedawcę i proś o wyjaśnienie różnic.

Poproś doradcę o prezentację mechanizmów takich jak funkcji spania, pojemników na pościel, prowadnic, zawiasów. Za każdym razem po takiej prezentacji sprawdź sam, czy mechanizmy te nie pracują zbyt ciężko. Pamiętaj, że sprzedawca najprawdopodobniej ma wytrenowaną umiejętność prezentacji poszczególnych rozwiązań. Poza tym do prezentacji mechanizmów i mebli, wybiera te, które nie sprawiają problemów. Dlatego otwórz i zamknij wszystko, co jest możliwe w wybranym przez Ciebie, a nie w podobnym meblu. Jeśli nie jest to możliwe, bo wybranego przez Ciebie modelu nie ma na ekspozycji salonu, poproś o prezentację mebla z podobną funkcją od tego samego producenta mebli.

Funkcja spania typu "puma". Producent TKM Design.

Jeśli to również jest niemożliwe, rozważ, czy warto ryzykować kupno "w ciemno". Czym ono się będzie różniło od zakupów w sklepie internetowym? Najważniejszą zaletą kupowania mebli w salonach meblowych jest możliwość ich osobistej weryfikacji. Nie rezygnujmy więc tak łatwo z tego argumentu.

Kiedy widzisz chwiejącą się szafę lub niewyregulowane drzwiczki komody, nie przyjmuj tłumaczeń, że meblom na ekspozycji właśnie coś się przydarzyło i stąd mają takie ułomności. Jeśli tak się stało, tak też może stać się z meblami w Twoim domu. Proś o wyjaśnienie i przyjmuj tylko racjonalne argumenty. Jeśli zdaniem doradcy coś "jest proste do wyregulowania", poproś aby zademonstrował jak należy to zrobić. W ten sposób dowiesz się, jak i czy można usterkę usunąć i unikniesz późniejszego rozczarowania. 

Nie licujące się plecy mebli w narożniku z funkcją typu DL, są skutkiem złego wykonania (braku dystansów) lub braku spięcia ze sobą dwóch elementów mebla.

Często zdarza się, że sprzedawcy informują, że mebel się chwieje, ponieważ w salonie podłoga jest krzywa lub stopka nie została wyregulowana. Pamiętaj, że u Ciebie w domu podłoga też może być  krzywa. Czy to znaczy, że szafa będzie niestabilna? Jeśli tak, dobrze o tym wiedzieć przed zakupem. 

Nierówna szczelina między drzwiami a górnym wieńcem witryny wynika z braku regulacji zawiasów, krzywej podłogi lub złego wykonania.

To, jak się zachowują poszczególne materiały opisałem w blogu w innych postach. Odsyłam do nich.

Trzeba pamiętać, że jakość materiałów i zastosowanych technologii idzie w parze z ceną. Oczywiście dla każdego z nas co innego oznacza "wysoka cena". Starajmy się jednak być obiektywni i liczmy się z tym, że w meblach, które kupujemy  w "rewelacyjnie niskich cenach" zastosowane materiały i technologie nie mogą być z najwyższej półki. Nie ma też pewności, że gdy płacimy stosunkowo wysoką cenę za kupowane meble, są one wykonane z najlepszym materiałów. Po pierwsze "najlepsze" może oznaczać zupełnie co innego dla każdego z nas, po drugie, czasami płacimy za kraj pochodzenia mebli, za znaną markę (marketing ale też rodzaj gwarancji), nazwisko projektanta, drogą dystrybucję lub niską konkurencję.

Jest takie powiedzenie "tanio kupisz, drogo kupisz". 

Nie ma nic w tym złego, że chcemy zakupić tani produkt. Rzecz w tym abyśmy robili to całkowicie świadomie. 



Komentarze

  1. Super wpis! My powoli szykujemy się do przeprowadzki do nowego mieszkania. Chcemy skorzystać z usług tej firmy przeprowadzkowej transportplus.pl. Początkowo mieliśmy wszystko sami przewieźć, ale stwierdziliśmy, że za dużo przy tym pracy i lepiej będzie skorzystać z pomocy profesjonalistów.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Białe plamy na blacie stołu lakierowanego...

Chciałbym się podzielić z Wami informacją, jaką otrzymałem od Pani Doroty, uczestniczki mojego szkolenia z materiałoznawstwa dla sprzedawców mebli. Pani Dorota postanowiła sprawdzić, czy metoda usuwania białych plam i kółek z powierzchni lakierowanej opisana w części I wpisu, dotyczącego mebli lakierowanych i olejowanych, o której mówię również w czasie mojego szkolenia, rzeczywiście działa. Fot.1 Blat stołu przed usunięciem plam Białe plamy i kółka na powierzchniach lakierowanych powstają od wody i alkoholi wysokoprocentowych. Często określamy je jako pochodzące od gorących szklanek, kubków itd. Pani Dorota po szkoleniu napisała: Witam, tak jak obiecałam na szkoleniu, przesyłam informacje na temat usunięcia plam z mojego stołu. Nie ukrywam, że musiałam się troszkę uzbroić w cierpliwość ale dzięki wielkie, poskutkowałoŸ˜ƒ. W załączniku przesyłam zdjęcia mojego stołu przed i po metodzie żelazko, ściereczka i odrobina wody. Wiadomo ma swoje lata i widać ślady zarysow

Jeśli ma być komfortowo, to co ma się znaleźć w siedzisku kanapy? A jeśli ma być tanio... a jeśli trwałość siedziska jest najważniejsza...?

Pianki poliuretanowe. 1. Pianka tapicerska poliuretanowa (PU, PUR) typu T Fot.1 Skład pianek typu T. Pianki typu T powstają ze spieniania ropopochodnego poliuretanu. Pianka ta może mieć różne kolory, zależnie od użytego barwnika. Jest podstawową pianką stosowaną w meblach tapicerowanych. Jej najważniejszą cechą jest gęstość. To ta cecha decyduje o przydatności oraz o zastosowaniu konkretnej pianki. Oznaczenie gęstości jest jednocześnie częścią symbolu pianki. Dla przykładu pianka T30 oznacza piankę tapicerską poliuretanową o gęstości 30 kg/m3.  Jeśli weźmiemy kostkę (sześcian), której krawędzie będą miały długość 1m x 1m x 1m, to kostka ta będzie ważyła 30 kg. W przypadku pianki T35, kostka będzie ważyła 35 kg a w przypadku pianki T25, ta sama kostka będzie miała wagę 25 kg. Jest to dość ważne, ponieważ producent kupując piankę, płaci za kilogramy. Można to zinterpretować w ten sposób, że kupując taką samą objętość pianki T25, zamiast T35, producent zaoszczędzi równo

Jak to możliwe, że folia PET tak skutecznie udaje Akryl? Czy folia PCV rysuje się, czy nie?

Dzisiaj kolejne okleiny oraz ich właściwości ważne dla użytkowników oraz sprzedawców mebli.... •        Folia PCV Folię PCV możemy spotkać również pod nazwami  folia termoelastyczna lub membranowa. Wykonana jest z polichlorku winylu (związek ropopochodny). Jej zadaniem jest, jak mi się wydaje, imitowanie lakieru na frontach i elementach wykonanych z MDF. Ponieważ folia ta jest elastyczna, doskonale nadaje się do wypełniania frezów i zaokrągleń. Fot.1 Wypełnione frezowania w MDF folią PCV Fot.2 Frezowanie we froncie z MDF oklejone folią PCV W elementach meblowych rozpoznamy ją po sposobie oklejenia obrzeży. To jedyny rodzaj okleiny, który pokrywa powierzchnię elementu meblowego oraz wszystkie jego krawędzie.    Fot.3 i 4 Na zdjęciach widać jak folia PCV okleja powierzchnię płaską oraz wszystkie krawędzie (fotografia z prawej ze strony http://www.marex.pl/) Możliwe jest to dzięki technologii nakładania folii termokurczliwej. Strona „lewa” elementu