Przejdź do głównej zawartości

Z jakiego materiału powinno być wykonane siedzisko mojej kanapy lub mój materac? Ciąg dalszy. Pianka lateksowa.

4. Pianka lateksowa.

Pianki lateksowe są pochodzenia naturalnego. W przeciwieństwie do wcześniej omawianych, nie są ropopochodne. Aby obniżyć cenę i poprawić właściwości, producenci dodają do pianek, stosowanych w meblach tapicerowanych i materacach,  lateks syntetyczny. Im więcej lateksu syntetycznego, tym niższa cena pianki i mniej zalet lateksu naturalnego. 


Fot.1 Mieszanie lateksu syntetycznego z naturalnym
Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej www.materacarnia.pl

W praktyce nie ma pianek w 100% z naturalnego lateksu. Zwykle proporcje w piance wynoszą 80:20 na korzyść lateksu naturalnego. Wystarczy jednak 30% mleczka kauczukowego w piance aby uznać lateks za naturalny. Ich największymi zaletami jest wytrzymałość i elastyczność oraz wskazanie dla alergików.


Fot.2 Elastyczność pianki lateksowej

Skąd bierze się lateks naturalny?
Lateks, to inaczej sok mleczny z kauczukowca. Drzewo o nazwie kauczukowiec (czasami spotykamy  nazwę hewea) dawniej rosło tylko w Ameryce Środkowej i Południowej, głównie w Brazylii. Dziś rośnie na plantacjach w wielu krajach azjatyckich np. w Tajlandii. 


Fot.3 Plantacja kauczukowców w Tajlandii
Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej https://pl.wikipedia.org/wiki/Kauczukowiec

Drzewo kauczukowca na plantacji rośnie 25-30 lat. W tym czasie jest nacinane. Podobnie jak nasze sosny w lasach, w celu zebrania żywicy.


Fot.4 Nacięcia na kauczukowcu, w celu pozyskania soku mlecznego
Zdjęcie pochodzi z witryny internetowej ladnydom.pl


Fot.5 Nacięcia na drzewie sosnowym, w celu pozyskania żywicy
Zdjęcie pochodzi ze strony lesniczowka.blox.pl

Po nacięciu drzewo się broni, zasklepiając  okaleczenia płynnym mleczkiem kauczukowym. Ten płyn ma za zadanie chronić drzewo przed szkodnikami, grzybami i pleśniami. Po wypełnieniu nacięć mleczko zasycha. Dlatego nacięcia są powtarzane. Nadmiar mleczka spływa do podstawionych naczyń. Z kauczuku (lateksu) wykonywane są gumowce, piłeczki, uszczelki, materace i wiele innych przedmiotów codziennego użytku.


Fot.6 Pozyskiwanie soku mlecznego z kauczukowca
Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej https://pl.wikipedia.org/wiki/Kauczukowiec 

Skoro mleczko kauczukowe chroni drzewo przed szkodnikami, grzybami i pleśniami, taką samą funkcję spełnia lateks w naszych meblach lub materacach. 

Lateks dodatkowo ma wysoką naturalną sprężystość. Świetnie dostosowuje się do ciała użytkowników, równomiernie je podtrzymując. 


Fot.7 Pianka lateksowa dopasowuje się do ciała, równomiernie je podtrzymując

Zanim wynaleziono piankę visco, która z racji pochodzenia (od ropy) jest tańsza, materace dla osób obłożnie chorych wykonywane były właśnie z lateksu. 

Fot.8 Materac lateksowy firmy Janpol
Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej www.janpol.pl


Fot. 9 Pianka lateksowa 
Zdjęcie pochodzi ze strony www.us-mattress.com

Lateks jest najdroższym rodzajem pianki ale też uważa się, że jest "królową pianek". Czasami stosowany jako cienka mata ułożona na piance poliuretanowej typu HR.

Aby poprawić cyrkulacje powietrza, w piankach lateksowych wykonuje się otwory.


Fot.10 Otwory w materacach lateksowych, poprawiające cyrkulację powietrza.

Mimo, że lateks wskazany jest dla alergików (tu nie ma miejsca dla roztoczy), niektórzy z  nas uczuleni są na sam lateks. Dla tych z nas, oczywiście, proponuję inne rodzaje pianek.

Wracając do naszych drzew kauczukowych. Po 25-30 latach nacinania, drzewo usycha. Jest ono wycinane a w jego miejsce sadzone jest kolejne. Drewno z wyciętych drzew wykorzystywane jest w produkcji, między innymi, mebli. 


Fot.11 Piękne, klasyczne meble z kauczukowca, pochodzące z Malezji
Zdjęcie ze strony www.dreamplace24.pl

Materiał ten ma bardzo wysoką twardość, bo aż 4,3 w skali Brinella (dąb i buk mają około  3,7, jesion 4). 

Azjatyckie stoły, krzesła oraz meble (np. pochodzące z Malezji, Chin, Indonezji) często wykonywane są właśnie z tego drewna.


Fot.12 Stół i krzesła wykonane z kauczukowca
Zdjęcie pochodzi ze strony  archiwumalle.pl


W ten sposób zakończyliśmy omawianie pianek.

Komentarze

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. To prawda, materac z lateksu to najlepsze podłoże do spania. Ugina się odpowiednio, dzięki czemu utrzymuje kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Tutaj możesz znaleźć świetne materace: expertsnu.pl

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja również wybrałem materac lateksowy do mojej sypialni. Jest bardzo wygodny i odkąd zacząłem na nim spać jestem dużo bardziej wypoczęty i zrelaksowany.

    OdpowiedzUsuń
  4. Aktualnie zastanawiam się nad zmianą materaca w naszej sypialni, ten post jest bardzo przydatny w tej kwestii!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Białe plamy na blacie stołu lakierowanego...

Chciałbym się podzielić z Wami informacją, jaką otrzymałem od Pani Doroty, uczestniczki mojego szkolenia z materiałoznawstwa dla sprzedawców mebli. Pani Dorota postanowiła sprawdzić, czy metoda usuwania białych plam i kółek z powierzchni lakierowanej opisana w części I wpisu, dotyczącego mebli lakierowanych i olejowanych, o której mówię również w czasie mojego szkolenia, rzeczywiście działa. Fot.1 Blat stołu przed usunięciem plam Białe plamy i kółka na powierzchniach lakierowanych powstają od wody i alkoholi wysokoprocentowych. Często określamy je jako pochodzące od gorących szklanek, kubków itd. Pani Dorota po szkoleniu napisała: Witam, tak jak obiecałam na szkoleniu, przesyłam informacje na temat usunięcia plam z mojego stołu. Nie ukrywam, że musiałam się troszkę uzbroić w cierpliwość ale dzięki wielkie, poskutkowałoŸ˜ƒ. W załączniku przesyłam zdjęcia mojego stołu przed i po metodzie żelazko, ściereczka i odrobina wody. Wiadomo ma swoje lata i widać ślady zarysow

Jeśli ma być komfortowo, to co ma się znaleźć w siedzisku kanapy? A jeśli ma być tanio... a jeśli trwałość siedziska jest najważniejsza...?

Pianki poliuretanowe. 1. Pianka tapicerska poliuretanowa (PU, PUR) typu T Fot.1 Skład pianek typu T. Pianki typu T powstają ze spieniania ropopochodnego poliuretanu. Pianka ta może mieć różne kolory, zależnie od użytego barwnika. Jest podstawową pianką stosowaną w meblach tapicerowanych. Jej najważniejszą cechą jest gęstość. To ta cecha decyduje o przydatności oraz o zastosowaniu konkretnej pianki. Oznaczenie gęstości jest jednocześnie częścią symbolu pianki. Dla przykładu pianka T30 oznacza piankę tapicerską poliuretanową o gęstości 30 kg/m3.  Jeśli weźmiemy kostkę (sześcian), której krawędzie będą miały długość 1m x 1m x 1m, to kostka ta będzie ważyła 30 kg. W przypadku pianki T35, kostka będzie ważyła 35 kg a w przypadku pianki T25, ta sama kostka będzie miała wagę 25 kg. Jest to dość ważne, ponieważ producent kupując piankę, płaci za kilogramy. Można to zinterpretować w ten sposób, że kupując taką samą objętość pianki T25, zamiast T35, producent zaoszczędzi równo

Jak to możliwe, że folia PET tak skutecznie udaje Akryl? Czy folia PCV rysuje się, czy nie?

Dzisiaj kolejne okleiny oraz ich właściwości ważne dla użytkowników oraz sprzedawców mebli.... •        Folia PCV Folię PCV możemy spotkać również pod nazwami  folia termoelastyczna lub membranowa. Wykonana jest z polichlorku winylu (związek ropopochodny). Jej zadaniem jest, jak mi się wydaje, imitowanie lakieru na frontach i elementach wykonanych z MDF. Ponieważ folia ta jest elastyczna, doskonale nadaje się do wypełniania frezów i zaokrągleń. Fot.1 Wypełnione frezowania w MDF folią PCV Fot.2 Frezowanie we froncie z MDF oklejone folią PCV W elementach meblowych rozpoznamy ją po sposobie oklejenia obrzeży. To jedyny rodzaj okleiny, który pokrywa powierzchnię elementu meblowego oraz wszystkie jego krawędzie.    Fot.3 i 4 Na zdjęciach widać jak folia PCV okleja powierzchnię płaską oraz wszystkie krawędzie (fotografia z prawej ze strony http://www.marex.pl/) Możliwe jest to dzięki technologii nakładania folii termokurczliwej. Strona „lewa” elementu