Przejdź do głównej zawartości

Co dla użytkownika oznacza, że tkanina w meblu tapicerowanym wykonana jest z włókien wełny, modalu lub poliakrylu?

Ciąg dalszy omawiania włókien, z których wykonuje się tkaniny i dzianiny meblowe.

Decydując się na konkretny mebel tapicerowany, powinniśmy dobrze się zastanowić nad jego wyglądem, wymiarami i funkcjonalnością. Wybieramy układ pasujący do naszego pomieszczenia, pod względem stylu oraz uwzględniając wymiary zewnętrzne.






Fot.1,2,3 Różne układy mebli tapicerowanych (zdjęcia ze strony tkmdesign.pl )

Sofa z fotelami, czy bez, narożnik w kształcie litery L, czy U, z dwoma, czy z jednym boczkim?


Fot. 4 Narożnik w kształcie litery L z dwoma boczkami (zdjęcie ze strony tkmdesign.pl )


Fot. 5 Narożnik w kształcie litery L z jednym boczkiem (zdjęcia ze strony tkmdesign.pl )
 

Fot. 6 Narożnik w kształcie litery U (zdjęcia ze strony tkmdesign.pl )

Jakie funkcje powinien posiadać nasz mebel?

Funkcje spania, regulacji głębokości siedzenia, zagłówków, podłokietników, pojemniki. Każda funkcja, to wyższa cena.

Pamiętajmy też, że im mniej funkcji, tym mniej potencjalnych usterek (reklamacji).


Fot.7 Funkcja spania typu DL (zdjęcia ze strony tkmdesign.pl )


Fot. 8 Funkcja spania typu "delfin", oparcie z regulowanymi zagłówkami (zdjęcia ze strony tkmdesign.pl )


Fot. 9 Funkcja spania typu "puma" (zdjęcia ze strony tkmdesign.pl )

Komu i jak długo, chcielibyśmy, aby nasz mebel służył? Z jakich materiałów powinien być zbudowany stelaż (drewno twarde bukowe, czy tańsze, miękkie sosnowe), warstwa podtrzymująca (tania, twarda płyta meblowa, czy sprężyny faliste) lub warstwa sprężynująca (najtańsza i najmniej trwała pianka typu T, droższa i trwalsza pianka HR, czy trwały, metalowy, czasami skrzypiący bonell)? Lubimy siedzieć na twardej powierzchni, czy może się w niej zapadać?


Fot.10 Na zdjęciu widoczny stelaż z drewna bukowego oraz sprężyny faliste, przeplecione pasami tapicerskimi


Fot.11 Sprężyny bonellowe


Fot. 12 Pianka wysoko-odbojna (typu HR)


Fot 13 Pianka lateksowa

Przeszkadza nam, że tkanina się mieni, cieniuje (np. welury i floki), czy też podoba się nam to?


Fot. 14 Tkanina Doti - welur (mieni się i cieniuje)

Tkanina ma być przyjemna w dotyku (wełna, bawełna, modal), czy może bardzo trwała (polipropylen, poliester, poliamid)?

Powinna posiadać system ułatwiający czyszczenie (aquaclean, magic home, cleanaboo), co naturalnie podnosi cenę tkaniny i mebla, czy nie ma to żadnego znaczenia?


Fot. 14 Tkanina Penta- flok z systemem ułatwiającym czyszczenie - Magic Home z firmy Fargotex

A może chcemy aby tkaninę łatwo się czyściło, przy zachowaniu niskiej ceny (polipropylen, poliester)?


Fot. 15 Tkanina Oxford z firmy Fargotex. Skład 100% PP.

Kolor tkaniny jasny, czy ciemny (w domu są zwierzęta)?

W poprzednim odcinku mojego bloga, jak również w tym i najbliższym, staram się zmierzyć z dylematami dotyczącymi tkanin. Jakie mają właściwości, zależnie od pochodzenie ich włókien oraz składu.

Tym razem omówię włókna wełny, modal oraz włókna poliakrylowe.


WEŁNA (ang. WOOL, symbol wełny owczej - WO) jest naturalnym włóknem, które powstaje w wyniku rozwoju komórek w cebulce włosowej.

Pochodzi z okrywy włosowej (sierści), takich zwierząt, jak owce, wielbłądy, lamy kozy, wikunie, pako, króliki i inne.

Włókno wełny, widziane pod mikroskopem, charakteryzuje się karbikowaną budową. Więcej karbików sprawia, że wełna jest bardziej ceniona. Karbiki zatrzymują powietrze, tworząc warstwę izolacyjną, co daje uczucie otulenia i ciepła.

Wełna wykazuje mniejszą od bawełny wytrzymałość na rozciąganie. Potrafi się jednak wyciągnąć aż do 40% swojej długości. Mogą się więc pojawić w tkaninie wełnianej na siedzisku fałdy. Innymi wadami jest mechacenie się wełny i podatność na ataki moli.

Zaletami będzie fakt, że wełna „oddycha” i jest przyjazna naszej skórze.

Ma wysoką higroskopijność. Może wchłonąć wodę do 45% suchej masy i nie odczujemy w dotyku, że jest wilgotna. W przypadku tkanin meblowych oznacza to, że włókna chłoną płyny razem z zabrudzeniami (wino, kawa, soki itp.).

Z tkanin wełnianych, bardzo trudno jest usunąć powstałe plamy. W różnych źródłach można znaleźć informacje, że dzięki lanolinie (woski zwierzęce), jaka znajduje się w wełnie, tkanina taka czyści się dobrze. Moje doświadczenia jednak wskazują na trudności w usunięciu plam z tkanin wełnianych.

Poddana działaniu długotrwałej wilgoci, wełna może ulec spilśnieniu. Nie gniecie się, jest wytrzymała i sprężysta. W wysokiej temperaturze (powyżej 100 ºC) traci te cechy. Jej włókna stają się kruche i mało sprężyste. Dla tkanin meblowych temperatura tak wysoka raczej nie jest groźna.

Czyszcząc tkaniny wełniane alkaliami (środki z odczynem zasadowym np. przy stężeniu roztworu mydła powyżej 0,5%), nawet w temperaturze pokojowej, możemy trwale uszkodzić włókna. Z tego powodu, ważne jest, abyśmy czytali skład preparatów do czyszczenia i pielęgnacji naszych tkanin.

Istotną wadą wełny jest jej cena. Tkaniny meblowe wełniane należą do tych najdroższych.

Przykład tkaniny: Facet, skład: 70% WO, 25%PE, 5%T


Fot. 16 Tkanina Facet. Skład: 70% WO, 25% PE, 5% T. Na zdjęciu widoczne plamy i zabrudzenia po próbie usunięcia czerwonego wina i oleju.

MODAL (ang. MODAL, symbol MOD) – sztuczne włókno celulozowe drugiej generacji, po wiskozie. Podobnie jak wiskoza, produkowane jest z drzew.

Przy produkcji tego włókna, nie wytwarza się tak dużo związków chemicznych (jako produkty uboczne), które są niebezpieczne dla środowiska, jak ma to miejsce w przypadku produkcji wiskozy.

Modal ma wysoką wytrzymałość. Pod tym względem zdecydowanie lepszy jest niż wiskoza. Pojawia się coraz częściej, jako składnik tkaniny, wypierając bawełnę.

Podobnie jak wiskoza bardzo dobrze się barwi. Dzięki temu możemy uzyskiwać ciekawe efekty kolorystyczne. Jest przyjazny dla skóry, pozwala na jej oddychanie i odprowadza pot.

Jego włókna mają gładką strukturę, jedwabisty połysk i są bardzo przyjemne w dotyku. Są miękkie i sprężyste, co oznacza, że się nie gniecie.

Materiał ten jest wysoce higroskopijny. Pochłania o 50% więcej wilgoci niż bawełna. To sprawia, że tkanina ta trudno się czyści i niełatwa jest w pielęgnacji. Musimy o nią dbać i zapobiegać zabrudzeniom, szczególnie płynnym.

Modal odporny jest na mole.

Podobnie jak w przypadku wełny, czyszcząc tę tkaninę alkaliami (środki z odczynem zasadowym), możemy trwale uszkodzić włókna. Tu też ważne jest, abyśmy czytali skład preparatów do czyszczenia i pielęgnacji naszych tkanin.

Przykład tkaniny: Modal Uni, skład: 70% MOD, 30%PE


Fot. 17 Tkanina Modal Uni. Skład: 70% MOD, 30%PE. (Zdjęcie ze strony www.tkaniny.net)

POLIAKRYL (ang. ACRYL, symbol AC lub PAC) – włókno syntetyczne poliakrylonitrylowe.

Tkaniny wykonane z włókien poliakrylowych, w przemyśle odzieżowym imitują wełnę. Wynika to z faktu, że posiadają one przyjemny, miękki, puszysty, wełnopodobny chwyt (dotyk). Mają wysoką sprężystość, co skutkuje bardzo niską skłonnością do gniecenia się. Akryl posiada właściwości termoizolacyjne, co jest konsekwencją słabego przewodzenia ciepła.

Niska gęstość (1,12-1,17 g/cm3 ) włókien sprawia, że jest ono stosunkowo tanie. Pamiętamy, że włókna do wytwarzania tkanin i dzianin kupuje się na kilogramy.

Cechą charakterystyczną jest wysoka odporność na działanie światła słonecznego. 10% udziału w składzie PAC sprawia, że tkanina nadaje się na meble, które będą wyeksponowane na działanie słońca. Tkanina tak nie będzie blakła.

Włókna są odporne na działanie kwasów i słabych alkaliów i rozpuszczalników organicznych. Oznacza to, że nie musimy zbytnio przejmować się składem środków do czyszczenia, prania i pielęgnacji tkanin.

Są odporne biologicznie na działanie bakterii, enzymów, pleśni i moli.

W stanie mokrym nie deformują się i nie tracą wytrzymałości.

Ponieważ są stosunkowo hydrofobowe (chłoną wodę w ilości do 6% swojej objętości), słabo się barwią ale usuwanie brudu jest bardzo proste i łatwe.

Ze względu na elektrostatykę dość łatwo przyjmują brud, a w czasie użytkowania mechacą się i pillingują.

Włókna poliakrylowe w składzie tkaniny, obniżają jej wytrzymałość na tarcie i rozrywanie.

Przykład tkaniny: Berlin 84%PE, 8%CO, 8% AC.


Fot. 18 Tkanina Berlin z firmy Davis. Skład: 84%PE, 8%CO, 8%AC. Część znajdująca się niżej została poddana czyszczeniu z czerwonego wina i oleju oraz wyeksponowana na słońce przez trzy miesiące. Względem próbki, znajdującej się u góry, która nie była poddana żadnym zabiegom, nie widać różnicy.

W tym wpisie to byłoby na tyle. W następnym omówimy len, lyocell i poliamid.

Piąteczka :)




Komentarze

  1. Bardzo dobrze wyjaśnione różnice. Podobne informację uzyskałem od przedstawiciela firmy zajmującej się meblami kuchennymi na wymiar https://meble.site

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo interesujące informacje. Kupując meble mało kto zwraca uwagę na to z jakiej tkaniny wykonane są obicia.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Białe plamy na blacie stołu lakierowanego...

Chciałbym się podzielić z Wami informacją, jaką otrzymałem od Pani Doroty, uczestniczki mojego szkolenia z materiałoznawstwa dla sprzedawców mebli. Pani Dorota postanowiła sprawdzić, czy metoda usuwania białych plam i kółek z powierzchni lakierowanej opisana w części I wpisu, dotyczącego mebli lakierowanych i olejowanych, o której mówię również w czasie mojego szkolenia, rzeczywiście działa. Fot.1 Blat stołu przed usunięciem plam Białe plamy i kółka na powierzchniach lakierowanych powstają od wody i alkoholi wysokoprocentowych. Często określamy je jako pochodzące od gorących szklanek, kubków itd. Pani Dorota po szkoleniu napisała: Witam, tak jak obiecałam na szkoleniu, przesyłam informacje na temat usunięcia plam z mojego stołu. Nie ukrywam, że musiałam się troszkę uzbroić w cierpliwość ale dzięki wielkie, poskutkowałoŸ˜ƒ. W załączniku przesyłam zdjęcia mojego stołu przed i po metodzie żelazko, ściereczka i odrobina wody. Wiadomo ma swoje lata i widać ślady zarysow

Jeśli ma być komfortowo, to co ma się znaleźć w siedzisku kanapy? A jeśli ma być tanio... a jeśli trwałość siedziska jest najważniejsza...?

Pianki poliuretanowe. 1. Pianka tapicerska poliuretanowa (PU, PUR) typu T Fot.1 Skład pianek typu T. Pianki typu T powstają ze spieniania ropopochodnego poliuretanu. Pianka ta może mieć różne kolory, zależnie od użytego barwnika. Jest podstawową pianką stosowaną w meblach tapicerowanych. Jej najważniejszą cechą jest gęstość. To ta cecha decyduje o przydatności oraz o zastosowaniu konkretnej pianki. Oznaczenie gęstości jest jednocześnie częścią symbolu pianki. Dla przykładu pianka T30 oznacza piankę tapicerską poliuretanową o gęstości 30 kg/m3.  Jeśli weźmiemy kostkę (sześcian), której krawędzie będą miały długość 1m x 1m x 1m, to kostka ta będzie ważyła 30 kg. W przypadku pianki T35, kostka będzie ważyła 35 kg a w przypadku pianki T25, ta sama kostka będzie miała wagę 25 kg. Jest to dość ważne, ponieważ producent kupując piankę, płaci za kilogramy. Można to zinterpretować w ten sposób, że kupując taką samą objętość pianki T25, zamiast T35, producent zaoszczędzi równo

Jak to możliwe, że folia PET tak skutecznie udaje Akryl? Czy folia PCV rysuje się, czy nie?

Dzisiaj kolejne okleiny oraz ich właściwości ważne dla użytkowników oraz sprzedawców mebli.... •        Folia PCV Folię PCV możemy spotkać również pod nazwami  folia termoelastyczna lub membranowa. Wykonana jest z polichlorku winylu (związek ropopochodny). Jej zadaniem jest, jak mi się wydaje, imitowanie lakieru na frontach i elementach wykonanych z MDF. Ponieważ folia ta jest elastyczna, doskonale nadaje się do wypełniania frezów i zaokrągleń. Fot.1 Wypełnione frezowania w MDF folią PCV Fot.2 Frezowanie we froncie z MDF oklejone folią PCV W elementach meblowych rozpoznamy ją po sposobie oklejenia obrzeży. To jedyny rodzaj okleiny, który pokrywa powierzchnię elementu meblowego oraz wszystkie jego krawędzie.    Fot.3 i 4 Na zdjęciach widać jak folia PCV okleja powierzchnię płaską oraz wszystkie krawędzie (fotografia z prawej ze strony http://www.marex.pl/) Możliwe jest to dzięki technologii nakładania folii termokurczliwej. Strona „lewa” elementu