Przejdź do głównej zawartości

Tkaniny mogą mieć system. Co to właściwie znaczy?


Fot.1 Narożnik Bari (Mebloshop, TakieMeble.pl) w tkaninie Solar dedykowanej zwierzętom, z firmy Davis.

Dla opisania tkanin systemowych używa się różnych określeń. W Polsce na przykład najczęściej mówimy o nich aqua-cleanowe. Można to rozszyfrować jako dające się czyścić wodą. W południowej Europie najczęściej spotkamy określenie tkaniny Smart (sprytne, co można wyjaśniać: mądre, inteligentne, funkcjonalne, trafne). Oprócz tych najbardziej rozpoznawalnych określeń spotkamy jeszcze tkaniny z systemem water reppelent, water resistant, easy clean, Magic Home, Cleanaboo, Cleanaboo + itd.













Fot.2-8 Przykładowe oznakowania różnych systemów, ułatwiających pielęgnacje tkanin

Nazwy systemów będą różniły się zależnie od dostawcy tkanin. Ponieważ w naszym kraju jednym z pierwszych dostawców tkanin systemowych była hiszpańska firma Aquaclean, przyjęło się, że takie tkaniny nazywamy właśnie w ten sposób. To trochę jak z pampersami. Wszystkie pieluchy dziecięce to pampersy, niezależnie , czy pochodzą z firmy Pampers, czy nie. Tkaniny z system aquaclean posiada w swojej ofercie na przykład włoska firma Persempra.




Fot.9-10 Wzorniki tkanin z systemami (firma Davis, Top Textil)

Na południu Europy liderem w tego typu tkaninach jest polska firma Davis, której służby marketingowe postanowiły stworzyć markę BE SMART dla tkanin z systemami water reppelent, oraz easy clean. Dla przykładu firma Fargotex zbiera swoje tkaniny systemowe pod marką Magic Home a firma Top Textil pod markami Cleanaboo i Cleanaboo+. Mam nadzieję, że pozostali dostawcy tkanin nie obrażą się na mnie, że ich nie wymienię, ale oni również posiadają tkaniny z systemami i nazywają je podobnie lub tworzą oryginalne marki. Firma SIC na przykład swój system nazywa water reppelent.





Fot.11-13 Wzorniki tkanin z systemami (firma Fargotex i Top Textil)


Chciałbym zauważyć, że producentom materiałów obiciowych z trudem przychodzi zastosowanie systemów ułatwiających pielęgnację w materiałach wykonanych z włókien naturalnych. Jak pisałem o tym w starszych wpisach, są one higroskopijne i chłoną wszystkie plamy. Ma to też oczywiście swoje dobre strony. Chłoną pot, co sprzyja ich higieniczności. Trwają prace i zapewne pojawią się materiały z włókien naturalnych z systemami. Na razie jednak jest to domena włókien syntetycznych, ponieważ one z natury posiadają właściwości hydrofobowe.

Niezależnie od marketingowej nazwy, ja dzielę systemy na cztery grupy:
  1. ·   utrudniające wchłanianie płynów- materiały mogą być pokryte apreturą odpychającą wodę, można cechę tę  również uzyskać dzięki nanotechnologii (water reppelent, cleanaboo, aquaclean)
  2. ·   uniemożliwiające wchłanianie płynów- materiały takie są pokryte membraną np. teflonową (water resistant)
  3. ·   ułatwiające pielęgnację i usuwanie plam- materiały posiadają zaimpregnowane włókna środkami chemicznymi lub ponownie przy pomocy nanotechnologii
  4. ·   sprzyjające zwierzętom- materiały te posiadają cechy powyższych systemów, oraz dodatkowo mają strukturę ułatwiającą zbieranie sierści i utrudniającą zadrapania (głównie materiały z okrywą: welury, welwety, floki, oraz z drobnym, zwartym, gęstym splotem)



Fot.13-14 Tkanina Magic Velvet, Top Textil (welwety posiadające system, tu Cleanaboo, dedykowane są zwierzętom)


Fot.15-16 Mebel w tkaninie Solar, Davis (floki posiadające system, tu easy clean, dedykowane są zwierzętom), oraz oznakowanie tkanin dedykowanych zwierzętom firmy Fargotex.

 W praktyce mamy trzy systemy. Czwarty natomiast wynika ze struktury materiału. Chciałbym też zauważyć, że jeśli tkanina nie wchłania płynów, co wynika z natury włókien lub rodzaju splotu, to również można powiedzieć, że się łatwo czyści. Nie ma jednak systemu. Jeszcze jedna moja uwaga jest taka, że systemy często wykorzystują napięcie powierzchniowe, które działa hydrofobowo na wodę, wino i kawę ale nie działa na oleje. 

Intensywne czyszczenie, tarcie i użytkowanie tkanin może doprowadzić do częściowej utraty właściwości systemów ułatwiających pielęgnacje tkanin.

Warto podkreślić, że nie ma tkanin, które się nie brudzą. Mogą być takie, które będzie łatwiej lub trudniej doczyścić.

Ważne jest abyśmy jako sprzedawcy nie składali deklaracji klientom, że tkaniny nie brudzą się, nie można ich zadrapać lub nie wchłaniają płynów, bo doprowadzi to do rozczarowania klientów i do kłopotliwych reklamacji. Pamiętajmy, że systemy sprzyjają czyszczeniu, pielęgnacji, utrudniają wchłanianie płynów, nie sprzyjają zadrapaniom przez zwierzęta lub ułatwiają zbieranie sierści z tkanin.

Plamy na tkaninach z systemami staramy się odsączyć samym ręcznikiem papierowym, uważając aby nie dociskać plamy do tkaniny. Robimy to tak długo, aż ręcznik będzie zupełnie suchy. Jeśli to nie pomaga, zabrudzenie polejmy odrobina wody i powtórzmy operację. Jeśli dalej nie osiągamy zamierzonego rezultatu, po zwilżeniu plamy wodą, posmarujmy delikatnie szarym mydłem, osączmy miękką szmatką i usuńmy wilgoć ręcznikiem papierowym. System Magic Home w tkaninie powlekanej (ekoskóra) Wiena z firmy Fargotex pozwala usunąć slad po długopisie zwykłą gumką.
Każdy dostawca tkanin na swojej stronie demonstruje filmiki instruktażowe. Nie zawsze jest tak pięknie, jak na filmiku ale zwykle to działa. Korzystajmy z tego. 





Fot.17-18 Kadry z filmów instruktażowych. Jak czyścić tkaniny z systemami ze stron firm Persempra oraz SIC. 


Fot.19-20 Kadry z filmów instruktażowych. Jak czyścić tkaniny z systemami ze stron firm Aquaclean oraz Top Textil. Znajdziemy je również na stronie firmy Davis.

Tkaniny można też zaimpregnować samodzielnie przeznaczonymi do tego preparatami. Czytajmy jednak dokładnie instrukcję, wydajność, czas potrzebny na wyschnięcie preparatu, sposób aplikacji itd. Musimy mieć na uwadze, że impregnat w trakcie użytkowania się wyciera i należy go odbudowywać. Częstotliwość będzie zależna od intensywności użytkowania mebla. 

 Fot.21 Przykładowy impregnat do tkanin.
  
W opisach tkanin czasami można spotkać informację, że posiadają one certyfikat OEKO-TEX Standard 100 lub REACH. Ich zadaniem jest zapewnić wysoki stopień ochrony zdrowia i środowiska. Na przykład mogą świadczyć o tym, że w produkcji tkaniny nie użyto środków biologicznie czynnych, które są silnymi alergenami. 

Ale to temat na kolejny wpis, który już niebawem.

We wpisie korzystałem z treści mojej książki: Co jest lepsze? Materiałoznawstwo nie tylko dla sprzedawców mebli. Meble tapicerowane.

Zdjęcia: Dzięki uprzejmości Salonu Meblowego Mebloshop w Olsztynie

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Białe plamy na blacie stołu lakierowanego...

Chciałbym się podzielić z Wami informacją, jaką otrzymałem od Pani Doroty, uczestniczki mojego szkolenia z materiałoznawstwa dla sprzedawców mebli. Pani Dorota postanowiła sprawdzić, czy metoda usuwania białych plam i kółek z powierzchni lakierowanej opisana w części I wpisu, dotyczącego mebli lakierowanych i olejowanych, o której mówię również w czasie mojego szkolenia, rzeczywiście działa. Fot.1 Blat stołu przed usunięciem plam Białe plamy i kółka na powierzchniach lakierowanych powstają od wody i alkoholi wysokoprocentowych. Często określamy je jako pochodzące od gorących szklanek, kubków itd. Pani Dorota po szkoleniu napisała: Witam, tak jak obiecałam na szkoleniu, przesyłam informacje na temat usunięcia plam z mojego stołu. Nie ukrywam, że musiałam się troszkę uzbroić w cierpliwość ale dzięki wielkie, poskutkowałoŸ˜ƒ. W załączniku przesyłam zdjęcia mojego stołu przed i po metodzie żelazko, ściereczka i odrobina wody. Wiadomo ma swoje lata i widać ślady zarysow

Jeśli ma być komfortowo, to co ma się znaleźć w siedzisku kanapy? A jeśli ma być tanio... a jeśli trwałość siedziska jest najważniejsza...?

Pianki poliuretanowe. 1. Pianka tapicerska poliuretanowa (PU, PUR) typu T Fot.1 Skład pianek typu T. Pianki typu T powstają ze spieniania ropopochodnego poliuretanu. Pianka ta może mieć różne kolory, zależnie od użytego barwnika. Jest podstawową pianką stosowaną w meblach tapicerowanych. Jej najważniejszą cechą jest gęstość. To ta cecha decyduje o przydatności oraz o zastosowaniu konkretnej pianki. Oznaczenie gęstości jest jednocześnie częścią symbolu pianki. Dla przykładu pianka T30 oznacza piankę tapicerską poliuretanową o gęstości 30 kg/m3.  Jeśli weźmiemy kostkę (sześcian), której krawędzie będą miały długość 1m x 1m x 1m, to kostka ta będzie ważyła 30 kg. W przypadku pianki T35, kostka będzie ważyła 35 kg a w przypadku pianki T25, ta sama kostka będzie miała wagę 25 kg. Jest to dość ważne, ponieważ producent kupując piankę, płaci za kilogramy. Można to zinterpretować w ten sposób, że kupując taką samą objętość pianki T25, zamiast T35, producent zaoszczędzi równo

Jak to możliwe, że folia PET tak skutecznie udaje Akryl? Czy folia PCV rysuje się, czy nie?

Dzisiaj kolejne okleiny oraz ich właściwości ważne dla użytkowników oraz sprzedawców mebli.... •        Folia PCV Folię PCV możemy spotkać również pod nazwami  folia termoelastyczna lub membranowa. Wykonana jest z polichlorku winylu (związek ropopochodny). Jej zadaniem jest, jak mi się wydaje, imitowanie lakieru na frontach i elementach wykonanych z MDF. Ponieważ folia ta jest elastyczna, doskonale nadaje się do wypełniania frezów i zaokrągleń. Fot.1 Wypełnione frezowania w MDF folią PCV Fot.2 Frezowanie we froncie z MDF oklejone folią PCV W elementach meblowych rozpoznamy ją po sposobie oklejenia obrzeży. To jedyny rodzaj okleiny, który pokrywa powierzchnię elementu meblowego oraz wszystkie jego krawędzie.    Fot.3 i 4 Na zdjęciach widać jak folia PCV okleja powierzchnię płaską oraz wszystkie krawędzie (fotografia z prawej ze strony http://www.marex.pl/) Możliwe jest to dzięki technologii nakładania folii termokurczliwej. Strona „lewa” elementu