Przejdź do głównej zawartości

Po raz kolejny usunąłem białe blamy z lakierowanych powierzchni


Jakiś czas temu pisałem o Pani Dorocie, uczestniczce mojego szkolenia z materiałoznawstwa meblowego, która usunęła białe błamy ze swojego starego stołu. Wpis ten znajdziecie w archiwum. Dzisiaj chciałbym pokazać efekt usunięcia białych plam z różnych powierzchni lakierowanych.

Najpierw sam plamy te zrobiłem. Na kilku powierzchniach lakierowanych wylałem wino czerwone, wodę i spirytus. Dlaczego właśnie takie płyny? Woda, bo to ona skraplając się na ściankach szklanki lub kubka z kawą lub herbatą zbiera się u jego podstawy. Po pewnym czasie zostawia ślad w postaci białego kółka. Czerwone wino - alkohol niskoprocentowy. Spirytus - alkohol wysokoprocentowy.
To winowajcy i źródło białych plam na powierzchniach lakierowanych.





Fot. 1, 2, 3 Na próbki lakierowane wylałem wino czerwone, wodę i spirytus.

Do eksperymentu użyłem kilku różnych powierzchni wykończonych różnymi lakierami, ponieważ różne lakiery mogą zachowywać się inaczej. Dodatkowo kolor może wpływać na widoczność plamy.

Fot.4 Wkładka stołu fornirowanego i lakierowanego. Z bliska.

Fot.5 Próbka fornirowana i lakierowana. Z bliska.

Fot.6 Wzornik frontu fornirowanego i lakierowanego. Z bliska.

Fot.7 Wszystkie próbki razem.

Fot.8 Próbka fornirowana i lakierowana.

Fot.9 Próbka fornirowana i lakierowana. Widać na niej przetarcia, których nie usuniemy.

Fot.10 Próbka fornirowana i lakierowana.

Po pewnym czasie (około 2 godziny 20 minut) wytarłem płyny i sprawdziłem, co się pojawiło. Oczywiście im dłużej plamy oddziaływałyby na lakier, tym bardziej widoczne plamy pojawią się na nim.


Fot.11 Godzina wylania płynów na próbkach i ich zmycia.










Fot. 12, 13, 14, 15, 16 Próbki po próbie zmycia plam. Na trzech powierzchniach lakierowanych powstały białe plamy (duża wkładka stołu oraz próbka  nr 11 i 14).  Na dwóch nie ma po plamach śladu (próbka nr 15 i front mebli kuchennych). Oznacza to, że nie na każdym lakierze plamy powstają w tym samym czasie.

Na trzech powierzchniach lakierowanych powstały białe plamy. Na dwóch próbkach nie ma po nich śladu. Oznacza to, że nie na każdym lakierze plamy powstają w tym samym czasie. Mamy więc lakiery bardziej i mniej odporne na powstawanie białych plam.

Podjąłem próbę zmycia śladów przy pomocy gąbki, miękkiej szmatki bawełnianej, wody z szarym mydłem oraz wody z octem. Należy pamiętać, aby nie trzeć powierzchni lakierowanych nawet szorstką stroną zmywaka. W ten sposób porysujemy lub zmatowimy lakierowaną powierzchnię.

Fot.17 Woda z szarym mydłem, gąbka i ręczniki papierowe.
W ten sposób nie udało mi się usunąć plam.
Sięgam więc po sprawdzony sposób na taką okazję. Potrzebuję do tego żelazko, wodę i miękką szmatkę bawełnianą. Metodę zaraz dokładnie przedstawię. Spotkałem się z opinią, że metoda ta nie działa. Oczywiście w ten sposób usuniemy białe plamy i kółka po wodzie i wódce. Plam powstałych w inny sposób np. działając agresywną chemią, wykonując przetarcia, zmatowienia, tak się nie usunie. 
Białe kółka i plamy powstają, gdy na blat lakierowany wylejemy wodę, inne płyny (nie dotyczy agresywnej chemii) lub alkohol.
Należy nagrzać żelazko do najwyższej temperatury. Przekręcamy pokrętło i czekamy aż kontrolka informująca nas o osiągnięciu odpowiedniej temperatury zgaśnie.

Fot.18 Czekamy aż żelazko osiągnie właściwą temperaturę.

Na plamę kładę miękką bawełnianą szmatkę i zwilżam ją wodą (to bardzo ważne). Następnie rozgrzanym żelazkiem przeprasowuję plamę trzy, cztery razy. Należy wykonywać to szybko i energicznie. Po zdjęciu szmatki, zauważyłem, że białe plamy zniknęły. Nie wolno zbyt długo przytrzymywać żelazka na szmatce aby nie uszkodzić lakieru wysoką temperaturą. Dlatego ruchy muszą być energiczne i nie więcej, niż cztery. Jeśli zajdzie potrzeba powtórzmy operację. Zbyt niska temperatura żelazka może nie dać odpowiedniego rezultatu.

Fot. 19, 20 Plamę przykrywamy szmatką  bawełnianą, w miejscu plamy zraszamy ją wodą.

 Fot.21 Trzy - cztery energiczne przeprasowania powinny wystarczyć.

A oto efekt usunięcia białych plam z powierzchni lakierowanych. Zwracam uwagę, że próbka oznaczona numerem 11 posiadała zmatowienie, powstałe po przetarciu szorstką stroną zmywaka. Ten ślad pozostał. Plama natomiast zniknęła, podobnie jak z innych powierzchni.






Fot.22, 23, 24 Widziane pod różnym kątem miejsce, w którym była plama po spirytusie. Nie ma po niej żadnego śladu.

Fot.25 Próbka nr 11. Plama zniknęła. Przetarcie w dalszym ciągu jest widoczne.

Fot.26 Próbka nr 14 po usunięciu białych śladów.

Podsumowując:
1. Pamiętaj, że usuwanie plam metodą powyżej opisaną wykonujesz na własną odpowiedzialność i nie powinieneś robić tego w stołach będących na gwarancji. Na tej podstawie producenci mebli odrzucą ewentualną reklamację, jeśli nam coś nie wyjdzie. Sami natomiast nie zaproponują żadnego rozwiązania, ponieważ plamy powstają z powodu wylanych płynów, a to najczęściej nie podlega gwarancji.
2.Metoda działa w przypadku powierzchni lakierowanych, na których powstały plamy po płynach takich jak woda, wino, kawa, herbata, wódka, spirytus. Nie dotyczy plam powstałych na skutek działania agresywnej chemii.
3.Metoda tą nie usuniemy zarysować ani zmatowień powstałych na skutek działania mechanicznego.
4.Na powierzchniach lakierowanych stosujmy podkładki i nie używajmy żadnych szorstkich materiałów.
5.Do usunięcia białych plam będziemy potrzebowali miękką bawełnianą szmatkę, wodę i żelazko.
6.Musimy nagrzać żelazko do maksymalnej temperatury, szmatką przykryć plamę i w jej miejscu zwilżyć szmatkę wodą.
7.W miejscu plamy prasujemy zwilżoną szmatkę żelazkiem, maksymalnie czterema szybkimi ruchami.
8. Jeśli plama nie zniknęła, powtórz operację lub zastanów się jakie jest jej pochodzenie.










Komentarze

  1. Dzien dobry . Prosze o poradę . Na białą szafkę w łazience ( Cersanit)chlapnęłam farbę do włosów bez amoniaku . Nastąpiło odbarwienie . Zauważyłam po ok 30 min . Zmywałam mydłem i sokiem z cytryny niestety plama jest nadal

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Białe plamy na blacie stołu lakierowanego...

Chciałbym się podzielić z Wami informacją, jaką otrzymałem od Pani Doroty, uczestniczki mojego szkolenia z materiałoznawstwa dla sprzedawców mebli. Pani Dorota postanowiła sprawdzić, czy metoda usuwania białych plam i kółek z powierzchni lakierowanej opisana w części I wpisu, dotyczącego mebli lakierowanych i olejowanych, o której mówię również w czasie mojego szkolenia, rzeczywiście działa. Fot.1 Blat stołu przed usunięciem plam Białe plamy i kółka na powierzchniach lakierowanych powstają od wody i alkoholi wysokoprocentowych. Często określamy je jako pochodzące od gorących szklanek, kubków itd. Pani Dorota po szkoleniu napisała: Witam, tak jak obiecałam na szkoleniu, przesyłam informacje na temat usunięcia plam z mojego stołu. Nie ukrywam, że musiałam się troszkę uzbroić w cierpliwość ale dzięki wielkie, poskutkowałoŸ˜ƒ. W załączniku przesyłam zdjęcia mojego stołu przed i po metodzie żelazko, ściereczka i odrobina wody. Wiadomo ma swoje lata i widać ślady zarysow

Jeśli ma być komfortowo, to co ma się znaleźć w siedzisku kanapy? A jeśli ma być tanio... a jeśli trwałość siedziska jest najważniejsza...?

Pianki poliuretanowe. 1. Pianka tapicerska poliuretanowa (PU, PUR) typu T Fot.1 Skład pianek typu T. Pianki typu T powstają ze spieniania ropopochodnego poliuretanu. Pianka ta może mieć różne kolory, zależnie od użytego barwnika. Jest podstawową pianką stosowaną w meblach tapicerowanych. Jej najważniejszą cechą jest gęstość. To ta cecha decyduje o przydatności oraz o zastosowaniu konkretnej pianki. Oznaczenie gęstości jest jednocześnie częścią symbolu pianki. Dla przykładu pianka T30 oznacza piankę tapicerską poliuretanową o gęstości 30 kg/m3.  Jeśli weźmiemy kostkę (sześcian), której krawędzie będą miały długość 1m x 1m x 1m, to kostka ta będzie ważyła 30 kg. W przypadku pianki T35, kostka będzie ważyła 35 kg a w przypadku pianki T25, ta sama kostka będzie miała wagę 25 kg. Jest to dość ważne, ponieważ producent kupując piankę, płaci za kilogramy. Można to zinterpretować w ten sposób, że kupując taką samą objętość pianki T25, zamiast T35, producent zaoszczędzi równo

Jak to możliwe, że folia PET tak skutecznie udaje Akryl? Czy folia PCV rysuje się, czy nie?

Dzisiaj kolejne okleiny oraz ich właściwości ważne dla użytkowników oraz sprzedawców mebli.... •        Folia PCV Folię PCV możemy spotkać również pod nazwami  folia termoelastyczna lub membranowa. Wykonana jest z polichlorku winylu (związek ropopochodny). Jej zadaniem jest, jak mi się wydaje, imitowanie lakieru na frontach i elementach wykonanych z MDF. Ponieważ folia ta jest elastyczna, doskonale nadaje się do wypełniania frezów i zaokrągleń. Fot.1 Wypełnione frezowania w MDF folią PCV Fot.2 Frezowanie we froncie z MDF oklejone folią PCV W elementach meblowych rozpoznamy ją po sposobie oklejenia obrzeży. To jedyny rodzaj okleiny, który pokrywa powierzchnię elementu meblowego oraz wszystkie jego krawędzie.    Fot.3 i 4 Na zdjęciach widać jak folia PCV okleja powierzchnię płaską oraz wszystkie krawędzie (fotografia z prawej ze strony http://www.marex.pl/) Możliwe jest to dzięki technologii nakładania folii termokurczliwej. Strona „lewa” elementu