Z powodu dużych emocji, jakie wywołuje to pytanie, postanowiłem odpowiedzieć na nie raz jeszcze nieco szerzej.
Bardzo często, od klientów salonów meblowych, słyszymy pytanie: Co jest lepsze: sprężyna falista, czy bonell?
Na
tak postawione pytanie nie można rzetelnie odpowiedzieć bez głębszej analizy. Dlaczego? Bo sprężyny
te występują w innych warstwach mebla i mają inne zadania do wykonania. Pytanie to można porównać do pytania: Co jest lepsze w samochodzie, gaz, czy hamulec?
Fot.1 Bonell 100 (wysokość 10 cm)
Fot.2 Sprężyna falista typu A (mniej wygięta) i typu B (bardziej wygięta)
Obie
sprężyny nie wykluczają się i często występują w jednym meblu razem. W takich przypadkach mówimy o podwójnym sprężynowaniu lub podwójnej sprężynie.
Sprężyna falista znajduje się w warstwie podtrzymującej i odpowiada za to, aby się siedzisko nie zarwało. Jeśli w naszym meblu zarwie się siedzisko, to nie będzie wina pianki lub bonellu, a właśnie warstwy podtrzymującej, w której mogą się znajdować między innymi sprężyna falista, pasy tapicerskie, listwy sprężynujące lub płyta wiórowa. Jeśli warstwa podtrzymująca jest sprężysta (ugina się i wraca do swojego poprzednie stanu), to wspiera komfort siedzenia. To jednak nie jest jej najważniejsza rola.
Fot.3 Sprężyna falista, dodatkowo wzmocniona pasami tapicerskimi
Fot.4 Stelaż do łóżka z listwami sprężynującymi ze sklejki.
Fot.5 Pasy tapicerskie
Bonell występuje w warstwie sprężynującej. Jej rola to zapobiegać przed wysiedzeniem się siedziska i zapewnić użytkownikowi odpowiedni komfort siedzenia lub leżenia. Zamiast bonellu możemy znaleźć w tym miejscu piankę poliuretanową typu T lub na przykład .piankę wysokoodbojną zwaną pianką HR.
Fot.6 Pianka wysokoodbojna HR
Bonelle mogą się różnić między sobą: ilością zwojów, grubością drutu, z którego zostały wykonane i wysokością. Każdy z tych elementów będzie miał wpływ na komfort. Jeśli siedzieliśmy w salonie meblowym na meblu, w którym był bonell, to nie znaczy, że wszystkie meble z bonellem będą miały taki sam komfort.
Sprężyna o wysokości 10 cm (tak zwany bonell 100), będzie się inaczej zachowywał i dawał poczucie innego komfortu, niż bonell 80 (wysokość sprężyny 8 cm). Inaczej też będzie, gdy bonell 80 posadzimy na płycie wiórowej (twarde siedzisko) a inaczej, kiedy posadzimy go na sprężynie falistej lub pasach tapicerskich (siedzisko będzie bardziej miękkie).
Jeśli
chcielibyśmy jednak odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule, powinniśmy zapytać, co
umieścimy pod bonellem i co umieścimy na sprężynie falistej. Z doświadczenia wiem, że najczęściej, kiedy klienci zadają pytanie o to, która sprężyna jest lepsza, to mają na myśli porównanie sprężyny falistej, na której położono piankę poliuretanową typu T, z bonellem, pod którym położono płytę wiórową.
Takie porównanie ma sens.
I tak, gdy mamy do czynienia z parą: płyta wiórowa a na niej bonell, to mamy trwałe rozwiązanie, za to dość twarde (im wyższy bonell, tym bardziej miękko). Zdarza się jednak, że przy wyższej masie użytkownika, po kilku miesiącach, siadając lub leżąc, jesteśmy w stanie wyczuć sprężyny bonell. Tak się dzieje, gdy na bonellu producent nie umieści sztywnej włókniny technicznej, którą czasami nazywamy błędnie filcem, a która oddziela bonell od cienkiej warstwy pianki poliuretanowej. Ta pianka ma sprawić abyśmy nie odczuwali sprężyn. Jeśli nie ma "filcu" lub ma on zbyt niską gramaturę, sprężyny przebiją się przez piankę i dlatego będziemy je wyczuwać.
Fot.7 Budowa warstwy sprężynującej z bonellem, mebla tapicerowanego. Na bonellu położono włókninę techniczną (błędnie zwaną filcem) a na nim cienką warstwę pianki poliuretanowej.
Gdy mamy do czynienia ze sprężyną falistą, na której znajduje się pianka poliuretanowa typu T, siedzisko będzie bardziej miękkie, ale pianka szybciej się wygniecie, niż sprężyny bonell. Lepszym rozwiązaniem może być droższa ale zdecydowanie trwalsza i bardziej sprężysta pianka typu HR.
Ważne jest też jakie
preferencje odnośnie komfortu i trwałości mebla posiada użytkownik.
Podsumowując:
odpowiedź na to pytanie ma sens, jeśli będziemy porównywać pary: sprężyna
falista + warstwa sprężynująca, oraz warstwa podtrzymująca + bonell.
Rozmawiając ze sprzedawcą w salonie nie pytajmy tylko o to, czy jest i ewentualnie jaka jest sprężyna w meblu, ale zadajmy trzy poniższe pytania.
Pytanie nr 1 Jak wykonana jest warstwa podtrzymująca?
Najczęstsze odpowiedzi i co oznaczają:
Odpowiedź a). płyta meblowa: trwałe rozwiązanie, ale siedzisko będzie stosunkowo twarde, istnieje niebezpieczeństwo przebicia się bonellu przez "filc";
Odpowiedź b). płyta pilśniowa: cechy jak wyżej;
Odpowiedź c). sprężyna falista lub listwy sprężynujące: trwałe rozwiązanie i lepszy stosunkowo komfort;
Odpowiedź d). pasy tapicerskie: stosunkowo dobry komfort, ale niska trwałość pasów (wyciągają się);
Pytanie nr 2 Jak wykonana jest warstwa sprężynująca?
Najczęstsze odpowiedzi i co oznaczają:
Odpowiedź a). bonell: trwałe rozwiązanie, komfort wyższy im wyższe sprężyny; najczęściej stosowane wysokości sprężyn 8, 10, 12 cm, występuje niebezpieczeństwo przebicia sprężyn przez filc, jeśli pod bonellem zastosowano płytę;
Odpowiedź b). pianka poliuretanowa typu T (inne nazwy: konwencjonalna, PUR, PU): trwałość siedziska zależy od gęstości pianki np. T30 będzie trwalsza niż T28, a ta trwalsza niż T25, jest ona jednak niższa, niż w przypadku bonellu; wyższy komfort, jeżeli pod spodem jest sprężyna falista; twardo, jeśli pod spodem jest płyta;
Odpowiedź c). pianka wysokoodbojna (inne nazwy: HR, wysokoelastyczna): wysoki komfort, szczególnie na sprężynie falistej i wysoka trwałość; niestety wysoka cena.
Pytanie nr 3. Czy rozwiązanie takie zastosowano na całej powierzchni przeznaczonej do siedzenia i spania, czy też zastosowano w różnych miejscach różne rozwiązania (np. w siedzisku bonell na płycie a w oparciu sprężyna falista i pianka T25). Ważne pytanie szczególnie w meblach rozkładanych do spania typu DL.
Odpowiedź a). Tak (optymalne rozwiązanie)
Odpowiedź b). Nie (należy zapytać, jak rozwiązane są poszczególne strefy; zależnie od odpowiedzi, o ich trwałości i komforcie napisałem powyżej)
Odpowiedzi na te trzy pytania, oraz znajomość oczekiwań użytkownika, co do komfortu i trwałości mebli, odpowiedzą nam na pytanie, co jest lepsze.
Studium przypadku nr 1
Fot.8 Kanapa, w której w warstwie podtrzymującej znajduje się sprężyna falista typu A, a warstwie sprężynującej bonell 100. Ważne, że takie samo wypełnienie znajduje się zarówno w siedzisku jak i w oparciu po rozłożeniu kanapy do spania.
W kanapie ze zdjęcia nr 8 odczuwalny komfort, oraz trwałość siedziska będą stosunkowo wysokie, mimo że bonell ma 8 cm wysokości. To zasługa sprężyn falistych, zastosowanych w warstwie podtrzymującej. Możliwością uginania się i powrotem do wyjściowego położenia, wspierają komfort.
Studium przypadku nr 2
Fot.9 W narożniku w warstwie podtrzymującej zastosowano płytę wiórową a na niej położono sprężynę bonell 80. Między sprężyną bonell a cienką warstwą pianki T, znajduje się warstwa włókniny technicznej, zwanej filcem. Ważne, że takie samo wypełnienie znajduje się we wszystkich elementach mebla, przeznaczonych do siedzenia i leżenia po rozłożeniu mebla do spania.
W narożniku ze zdjęcia nr 9 twardość siedziska będzie wyższa, niż w kanapie ze zdjęcia nr 8, mimo wyższej sprężynie bonell, o wysokości 10 cm. Spowodowane jest to zastosowaniem w warstwie podtrzymującej płyty wiórowej, która się nie ugina. Trwałość siedziska będzie stosunkowo wysoka. Zastosowanie "filcu" na sprężynie bonell, ustrzeże przed jego przebijaniem się przez włókninę i piankę.
Studium przypadku nr 3
Fot.10 W narożniku w warstwie podtrzymującej zastosowano sprężynę falistą typu A, a na niej położono piankę poliuretanową typu T30 o wysokości 10 cm. Między sprężyną falistą, a warstwą pianki T, znajduje się warstwa włókniny technicznej, zwanej filcem. Ważne, że takie samo wypełnienie znajduje się we wszystkich elementach mebla, przeznaczonych do siedzenia i leżenia po rozłożeniu mebla do spania.
W narożniku ze zdjęcia nr 10, siedzisko będzie stosunkowo miękkie. Odpowiednie rozwiązanie dla osób, które lubią miękkie siedziska. Czasami można wyczuć poprzeczne elementy ramy. To efekt znacznego uginania się siedziska. Trwałość rozumiana jako wytrzymałość na powstawanie wygnieceń w siedzisku, w porównaniu z przykładami ze zdjęć nr 8 i 9, jest stosunkowo niższa. Pianka szybciej się wygniecie, niż bonell.
ciekawe informacje
OdpowiedzUsuń