Przejdź do głównej zawartości

Co z tym drewnem? Co powinienem wiedzieć przed zakupem mebli drewnianych?

Jakie cechy drewna mają dla nas znaczenie i co powinniśmy wiedzieć na temat mebli drewnianych przed ich zakupem.


Musimy sobie zdawać sprawę, że gatunków drewna jest tyle samo ile gatunków drzew. Naprawdę imponująca ilość. Zależnie od pochodzenia drewna, będzie ono miało różne cechy. Pamiętajmy, że drzewo rośnie dziesiątki lat. W usłojeniu odbicie znajdą te wszystkie suche i mokre lata, brak lub nadmiar słońca, silne podmuchy wiatru, sąsiedztwo innych drzew, śnieg i jego brak, historie toczące się wokół, jak działania wojenne, powodzie, susze. Świadek tych zdarzeń wszystko to skrzętnie zapisuje w swoim rysunku aby opowiedzieć nam o tym, kiedy tylko usiądziemy przy naszym meblu. 

           

To, co nas, użytkowników mebli,  może interesować, to: twardość drewna, barwa i rysunek, zapach i połysk oraz paczenie się drewna.

- Twardość drewna. Będzie miała wpływ na trwałość mebli, wytrzymałość  łączeń elementów mebli, odporność powierzchni na zarysowania – krótko mówiąc na to, jak szybko na meblu pojawią się ślady użytkowania. Warto wiedzieć, że te bardziej miękkie gatunki drewna, to prawie wszystkie iglaste np. sosna, świerk oraz niektóre liściaste np. brzoza, olcha. Te twarde to raczej same liściaste np. buk, jesion, dąb. Wysoką twardość posiadają również drewna z importu takie jak np. mango, akacja, kauczukowiec, heban.


Fot.3 Blat stołu z desek dębowych.

 - Barwa i rysunek. To wyłącznie  kwestia estetyki, tego co nam się podoba lub nie. Usłojenie może być bardziej lub mniej wyraźne. Rysunek będzie zależał od gatunku drewna oraz jego przekroju. Drewno cięte przez środek (przekrój promieniowy) będzie miało biegnące do siebie równolegle słoje (linie). W przekroju stycznym rysunek będzie bardziej fantazyjny, kwiecisty. W przekroju poprzecznym widoczne będą słoje lub ich fragmenty. Na barwę i rysunek złożą się również sęki, przebarwienia, zawirowania i skręt usłojenia. Im bliżej równika rosło drzewo, tym bardziej wyraźnie widoczne będą przebarwienia. Rysunek dwóch kawałków  drewna jest praktycznie niepowtarzalny. Nie jest to wadą a cechą, która podkreśla naturalne pochodzenie materiału.  

 
 


Fot.4 i 5 Deski dębowe z różnym usłojeniem oraz fragment mebla drewna palisander indyjski z wyraźnymi przebarwieniami.


Fot.6  Deska z przekroju promieniowego. Słoje (linie) biegną do siebie równolegle. 
Fot.7 Czoło szuflady z przekroju stycznego. Kwiecisty rysunek.

- Suche drewno nie posiada zapachu i połysku. To, co wyczuwamy, gdy meble drewniane trafią do naszego wnętrza, to zapach wosków, olejów, lakieru.  Zapach drzewa mokrego pochodzi od soków, płynów, żywic. Podczas procesu suszenia płyny te wysychają. Istnieją gatunki drewna, które utrzymują zapach nieco dłużej np. cedr i jałowiec. Połysk uzyskujemy poprzez obróbkę np. szlifowanie powierzchni drewna oraz wykończenie jej np. lakierem lub woskiem.  W niektórych gatunkach drewna można spotkać błyszcze. Są to przecięte promienie rdzeniowe, które układają się w nieregularny, czasami zaskakujący sposób i wyglądają trochę jak rozstępy. Ci z nas, którzy mają mniejsze doświadczenie w obcowaniu z meblami z drewna, mogą uznać błyszcze za wadę. Jest to jednak naturalna cecha. Szczególnie dobrze widoczna w drewnie dębowym. Nawet na laminatach, które mają za zadanie imitować dąb znajdziemy imitację błyszczy.



Fot. 8, 9, 10, 11, 12 Błyszcze. Drewno dębowe.


Fot. 13, 14 Imitacja błyszczy na laminatach imitujących drewno dębowe.

- Paczenie się drewna wynika z jego higroskopijności. Drewno generalnie jest odporne na wodę i płyny. Pod wpływem zmiany wilgotności, która  zmienia się również przy zmianie temperatury, w różnych swoich przekrojach, drewno zmienia w różnym stopniu swoje wymiary. To jest właśnie paczenie. Czasami widzimy, że drzwiczki naszych mebli drewnianych po pewnym czasie nie „wchodzą” lub ocierają się przy zamykaniu. Dobrze aby w meblach drewnianych na zawiasach była możliwość przeprowadzenia regulacji drzwiczek lub aby nie były one ściśle pasowane.  Czasami jakieś płyciny frontów pokażą nam nie wykończone, niewybarwione fragmenty, które do tej pory były ukryte. Czasami wieńce, blaty potrafią z tego powodu pęknąć na łączeniu dwóch ramiaków, desek. Im większy kawałek drewna, szczególnie w przekroju stycznym, tym bardziej widoczne będą efekty paczenia. Z tego powodu czasami lepiej wybierać meble, których elementy są klejone z wielu desek. Paczenie jest również naturalną cechą drewna. Pęknięcia mogą być efektem złego pielęgnowania (np. przy olejowanej powierzchni traktowanie drewna mokrą szmatką) lub złym przygotowaniem drewna przez producenta (niewłaściwie wysuszone lub mokre drewno).


Fot. 15 Pęknięty pień.




Fot. 16, 17, 18, 19 Elementy mebli z drewna klejonego. Klejenie drewna ma zapobiegać paczeniu oraz pękaniu drewna.


Na meble drewniane decydujmy się tylko wówczas, gdy akceptujemy powyższe cechy i znajdujemy w tym piękno i  radość. Gdy umiemy czerpać z naturalnych cech drewna i wsłuchiwać się w historie opowiadane nam przez nie, przy każdym kontakcie z naszym stołem, komodą, szafką, witryną.

W innym przypadku lepiej decydować się na inne materiały, o których napiszę wkrótce.

W kolejnym moim poście opowiem o  sposobach wykończenia powierzchni oraz o tym, co się z tym wiąże, czyli o sposobach pielęgnacji mebli drewnianych.

Komentarze

  1. Nigdy nie widziałam żeby ktoś opowiadał z taką pasją o drewnie,i miał tak szeroką wiedzę na ten temat .Polecam Jest pan naprawdę wiarygodny.Słucha się Pana z przyjemnością.Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nigdy nie widziałam żeby ktoś opowiadał z taką pasją o drewnie.Ma Pan olbrzymią wiedzę .Jest Pan wiarygodny z doświadczeniem .Polecam Pana wykłady.Pozdrawim.

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam
    Również dołączam się z pozytywną opinią p. Wiesia. Jest to człowiek ,który wie co mówi i co najważniejsze wkłada w to swoje serce. Dzisiaj miałem przyjemność uczestniczenia w szkolenie i polecam . Jak to mówią odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku :)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Białe plamy na blacie stołu lakierowanego...

Chciałbym się podzielić z Wami informacją, jaką otrzymałem od Pani Doroty, uczestniczki mojego szkolenia z materiałoznawstwa dla sprzedawców mebli. Pani Dorota postanowiła sprawdzić, czy metoda usuwania białych plam i kółek z powierzchni lakierowanej opisana w części I wpisu, dotyczącego mebli lakierowanych i olejowanych, o której mówię również w czasie mojego szkolenia, rzeczywiście działa. Fot.1 Blat stołu przed usunięciem plam Białe plamy i kółka na powierzchniach lakierowanych powstają od wody i alkoholi wysokoprocentowych. Często określamy je jako pochodzące od gorących szklanek, kubków itd. Pani Dorota po szkoleniu napisała: Witam, tak jak obiecałam na szkoleniu, przesyłam informacje na temat usunięcia plam z mojego stołu. Nie ukrywam, że musiałam się troszkę uzbroić w cierpliwość ale dzięki wielkie, poskutkowałoŸ˜ƒ. W załączniku przesyłam zdjęcia mojego stołu przed i po metodzie żelazko, ściereczka i odrobina wody. Wiadomo ma swoje lata i widać ślady zarysow

Jeśli ma być komfortowo, to co ma się znaleźć w siedzisku kanapy? A jeśli ma być tanio... a jeśli trwałość siedziska jest najważniejsza...?

Pianki poliuretanowe. 1. Pianka tapicerska poliuretanowa (PU, PUR) typu T Fot.1 Skład pianek typu T. Pianki typu T powstają ze spieniania ropopochodnego poliuretanu. Pianka ta może mieć różne kolory, zależnie od użytego barwnika. Jest podstawową pianką stosowaną w meblach tapicerowanych. Jej najważniejszą cechą jest gęstość. To ta cecha decyduje o przydatności oraz o zastosowaniu konkretnej pianki. Oznaczenie gęstości jest jednocześnie częścią symbolu pianki. Dla przykładu pianka T30 oznacza piankę tapicerską poliuretanową o gęstości 30 kg/m3.  Jeśli weźmiemy kostkę (sześcian), której krawędzie będą miały długość 1m x 1m x 1m, to kostka ta będzie ważyła 30 kg. W przypadku pianki T35, kostka będzie ważyła 35 kg a w przypadku pianki T25, ta sama kostka będzie miała wagę 25 kg. Jest to dość ważne, ponieważ producent kupując piankę, płaci za kilogramy. Można to zinterpretować w ten sposób, że kupując taką samą objętość pianki T25, zamiast T35, producent zaoszczędzi równo

Jak to możliwe, że folia PET tak skutecznie udaje Akryl? Czy folia PCV rysuje się, czy nie?

Dzisiaj kolejne okleiny oraz ich właściwości ważne dla użytkowników oraz sprzedawców mebli.... •        Folia PCV Folię PCV możemy spotkać również pod nazwami  folia termoelastyczna lub membranowa. Wykonana jest z polichlorku winylu (związek ropopochodny). Jej zadaniem jest, jak mi się wydaje, imitowanie lakieru na frontach i elementach wykonanych z MDF. Ponieważ folia ta jest elastyczna, doskonale nadaje się do wypełniania frezów i zaokrągleń. Fot.1 Wypełnione frezowania w MDF folią PCV Fot.2 Frezowanie we froncie z MDF oklejone folią PCV W elementach meblowych rozpoznamy ją po sposobie oklejenia obrzeży. To jedyny rodzaj okleiny, który pokrywa powierzchnię elementu meblowego oraz wszystkie jego krawędzie.    Fot.3 i 4 Na zdjęciach widać jak folia PCV okleja powierzchnię płaską oraz wszystkie krawędzie (fotografia z prawej ze strony http://www.marex.pl/) Możliwe jest to dzięki technologii nakładania folii termokurczliwej. Strona „lewa” elementu