Przejdź do głównej zawartości

Czy i jak można zmyć długopis oraz flamaster permanentny z ekoskóry i skóry naturalnej?

Eksperyment

Czy Wy również macie problem z długopisem lub flamastrem permanentnym na ekoskórze lub skórze naturalnej? 

Ponieważ mam często pytania, jak sobie z tym radzić, postanowiłem przeprowadzić serię eksperymentów na ten temat. 


Fot.1 Odplamiacz precyzyjny i ekoskóra. Nierówna walka.

W internecie można znaleźć mnóstwo porad w tym zakresie. Postanowiłem je zweryfikować i dodatkowo rozszerzyć.

Czy rzeczywiście długopis usuniemy ze skóry przy pomocy lakieru do włosów?


Fot.2 Na tym etapie lakier do włosów rozmazał marker permanentny. Będzie lepiej?

Czy flamaster permanentny zejdzie pod wpływem acetonu?

Czy odplamiacze precyzyjne, woda z mydłem, woda z octem, wódka lub pasta BHP pomogą nam?


Fot.3 Mały niezbędnik.

Czy, jeśli uporamy się z nasza plamą, nie zniszczymy powłoki poliuretanowej w ekoskórze lub powłoki top coat w skórze typu madras lub california?


Fot.4 Co sprawiło, że skóra ekologiczna tak się zachowała?

Czy niepożądane efekty takiego czyszczenia nie ujawnią się po kilku tygodniach w formie zmatowień, pęknięć lub wycierania się pigmentu skóry?


Fot.5 Bycast po eksperymentach.

Czas eksperymentu

Zew względu na konieczność odczekania kilku tygodni aby zaobserwować efekty po "pewnym czasie", do eksperymentów będę wracał jeszcze dwa razy.


Fot.6 Efekty czyszczenia zaobserwujemy "dzień po" oraz trzy tygodnie po, aby sprawdzić, czy preparaty nie zniszczyły powłok.


W następnym poście dotyczącym tego tematu- zademonstruję efekty dzień po eksperymentach, natomiast w kolejnym- skutki czyszczenia po trzech tygodniach.

Co badamy?

Do eksperymentu przygotowałem: 
Ekoskóry
1. Wenecja 2542 z firmy Top Textil
2. Madryt New 120 z firmy Davis
3. Sahara 2 z firmy Fargotex
4. Madryt 123 z firmy Davis
5 Gowani 9 z firmy Agmamito

Skóry
1. Skóra  antykowana A11 z firmy Aria
2. Skóra klasy Madras G-4261 z firmy Gala
3. Skóra Kalifornia G-631 z firmy Gala
4. Skóra dwoina powleczona poliuretanem typu Bycast 560 


Fot.7 Tkaniny skóropodobne oraz skóry, przygotowane do testów.

Czym brudzimy?

1.Długopis z tuszem niebieskim
2.Czarny marker permanentny firmy Rystor


Fot.8 Materiały zostały zabrudzone czarnym markerem permanentnym oraz niebieskim długopisem.

Czym czyścimy?

1. Gumka do ołówków
2. Lakier do włosów3. Zmywacz do paznokci z acetonem
4. Zmywacz do paznokci bez acetonu
5. Wódka
6. Woda z szarym mydłem
7. Płyn do czyszczenia tapicerki samochodowej
8. Woda z octem
9. WD-40
10. Preparat do czyszczenia skóry antykowanych
11. Preparat do czyszczenia bycastu i tkanin 
skóropodobnych
12. Odplamiacz precyzyjny do długopisów, tuszu, 
flamastrów
13. Pasta BHP

 

 

Fot.9 Niektóre z preparatów, wykorzystanych do prób czyszczenia.

W następnym poście pokażę efekty czyszczenia "dzień po".

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Białe plamy na blacie stołu lakierowanego...

Chciałbym się podzielić z Wami informacją, jaką otrzymałem od Pani Doroty, uczestniczki mojego szkolenia z materiałoznawstwa dla sprzedawców mebli. Pani Dorota postanowiła sprawdzić, czy metoda usuwania białych plam i kółek z powierzchni lakierowanej opisana w części I wpisu, dotyczącego mebli lakierowanych i olejowanych, o której mówię również w czasie mojego szkolenia, rzeczywiście działa. Fot.1 Blat stołu przed usunięciem plam Białe plamy i kółka na powierzchniach lakierowanych powstają od wody i alkoholi wysokoprocentowych. Często określamy je jako pochodzące od gorących szklanek, kubków itd. Pani Dorota po szkoleniu napisała: Witam, tak jak obiecałam na szkoleniu, przesyłam informacje na temat usunięcia plam z mojego stołu. Nie ukrywam, że musiałam się troszkę uzbroić w cierpliwość ale dzięki wielkie, poskutkowałoŸ˜ƒ. W załączniku przesyłam zdjęcia mojego stołu przed i po metodzie żelazko, ściereczka i odrobina wody. Wiadomo ma swoje lata i widać ślady zarysow...

Jeśli ma być komfortowo, to co ma się znaleźć w siedzisku kanapy? A jeśli ma być tanio... a jeśli trwałość siedziska jest najważniejsza...?

Pianki poliuretanowe. 1. Pianka tapicerska poliuretanowa (PU, PUR) typu T Fot.1 Skład pianek typu T. Pianki typu T powstają ze spieniania ropopochodnego poliuretanu. Pianka ta może mieć różne kolory, zależnie od użytego barwnika. Jest podstawową pianką stosowaną w meblach tapicerowanych. Jej najważniejszą cechą jest gęstość. To ta cecha decyduje o przydatności oraz o zastosowaniu konkretnej pianki. Oznaczenie gęstości jest jednocześnie częścią symbolu pianki. Dla przykładu pianka T30 oznacza piankę tapicerską poliuretanową o gęstości 30 kg/m3.  Jeśli weźmiemy kostkę (sześcian), której krawędzie będą miały długość 1m x 1m x 1m, to kostka ta będzie ważyła 30 kg. W przypadku pianki T35, kostka będzie ważyła 35 kg a w przypadku pianki T25, ta sama kostka będzie miała wagę 25 kg. Jest to dość ważne, ponieważ producent kupując piankę, płaci za kilogramy. Można to zinterpretować w ten sposób, że kupując taką samą objętość pianki T25, zamiast T35, producent zaoszczę...

Jak to możliwe, że folia PET tak skutecznie udaje Akryl? Czy folia PCV rysuje się, czy nie?

Dzisiaj kolejne okleiny oraz ich właściwości ważne dla użytkowników oraz sprzedawców mebli.... •        Folia PCV Folię PCV możemy spotkać również pod nazwami  folia termoelastyczna lub membranowa. Wykonana jest z polichlorku winylu (związek ropopochodny). Jej zadaniem jest, jak mi się wydaje, imitowanie lakieru na frontach i elementach wykonanych z MDF. Ponieważ folia ta jest elastyczna, doskonale nadaje się do wypełniania frezów i zaokrągleń. Fot.1 Wypełnione frezowania w MDF folią PCV Fot.2 Frezowanie we froncie z MDF oklejone folią PCV W elementach meblowych rozpoznamy ją po sposobie oklejenia obrzeży. To jedyny rodzaj okleiny, który pokrywa powierzchnię elementu meblowego oraz wszystkie jego krawędzie.    Fot.3 i 4 Na zdjęciach widać jak folia PCV okleja powierzchnię płaską oraz wszystkie krawędzie (fotografia z prawej ze strony http://www.marex.pl/) Możliwe jest to dzięki technologii nakładania f...