Przejdź do głównej zawartości

Z jakiego materiału powinno być wykonane siedzisko mojej kanapy? Pianki poliuretanowe cd…

2. Pianka poliuretanowa typu HR

Kolejną pianką, którą chciałbym omówić, jest pianka występująca pod nazwami: HR, wysoko-odbojna, wysoko-elastyczna. Niektóre firmy nadają materiałom nazwy, które następnie zastrzegają. Sprawia to wrażenie czegoś ekskluzywnego, wyjątkowego, dostępnego jedynie  w tych właśnie firmach. Na przykład, w przypadku pianki HR, firma Sembella,  używa zastrzeżonej nazwy „Bultex”. 


Fot.1 Pianka poliuretanowa typu HR

Fot.2 "Bultex" firmy Sembella również jest pianką poliuretanową typu HR.

Pianki tego typu są pierwszymi, które zostały wyprodukowane z myślą o producentach mebli tapicerowanych. Miały one zastąpić w meblach bonell.


Fot.3 Bonell, którego miały zastąpić pianki typu HR.

Piankę HR, również wytwarza się z poliuretanu, a więc jest ona produktem ropopochodnym. Nie spotkamy jej w meblach tak zwanych „budżetowych” (tanich). Jest zdecydowanie droższa  od pianki typu T i posiada kilka bardzo ciekawych właściwości. Cechy te uzasadniają wyższy wydatek.

Z czego wynikają różnice, skoro w jednym i drugim przypadku mamy do czynienia z poliuretanem?

W dużym skrócie, zasadniczo, różni je nadmuch powietrza w trakcie procesu wytwarzania. Operacja ta sprawia, że struktura pianki wysoko-odbojnej już nie jest tak jednorodna jak pianki typu T. 

Miliony pęcherzyków powietrza, rozmieszczone nieregularnie w strukturze pianki HR  powoduję, że pianka ta ma zdecydowanie wyższą wytrzymałość i sprężystość.

Fot.4 Pęcherze powietrza. Struktura pianki poliuretanowej typu HR.



Fot.5 Pianka wysoko-elastyczna, wysoko-odbojna, HR.

Miliony pęcherzyków powietrza, rozmieszczone w piance typu HR w sposób nieregularny sprawiają, że:

-Nieregularna struktura powoduje, że pianka wysoko-odbojna dostosowuje się do anatomicznej budowy ciała. Lepiej nas podpiera i później odczujemy potrzebę zmiany pozycji ciała, spowodowanej drętwieniem kończyn. Występuje mniejszy ucisk punktowy na nasze ciało, który tamuje dopływ krwi.


Fot.5 Nieregularna struktura pianki poliuretanowej typu HR.

-Przy takiej samej gęstości,  jak analogiczna pianka typu T, w takich samych warunkach eksploatacji, pianka wysoko-elastyczna będzie nam służyła 40% dłużej.

-Przy takim samym parametrze sprężystości, jak analogiczna pianka typu T, pianka HR odzyskuje swój kształt po odciążeniu jej dwukrotnie szybciej. Wysoka odbojność pomaga piance dopasować się do naszego ciała.


Fot.6 Obciążona pianka wysoko-odbojna ugina się.


Fot.7 Natychmiast po zabraniu obciążenia pianka HR wraca do swojego  pierwotnego kształtu.

-Miliony pęcherzyków powietrza sprawiają, że wewnątrz pianki „hula wiatr”. Mamy tu dobrą cyrkulację powietrza. To przyczyna szybszego pozbywania się wilgoci. Zapobiega to namnażaniu się pleśni, grzybów. Dlatego możemy powiedzieć, że pianki wysoko-odbojne wskazane mogą być dla alergików.

Jest to cecha, która sprawia, że mniej problemowe będzie usuwanie zabrudzeń z tkanin. Używając wody, ta będzie dostawała się pod tkaninę i wnikała w piankę. Jeśli płyny nie parują odpowiednio szybko, w piance może zalęgnąć się pleśń. Rozpoznamy ten stan po nieprzyjemnym, stęchłym, zapachu.

Niektórzy, mniej uczciwi producenci, używają  w opisach swoich mebli tapicerowanych określenia „pianka tapicerska HR, typu T-25”. W określeniu tym mamy do czynienia z próbą wprowadzenia w błąd. Pianka HR jest pianką wysoko-odbojną, natomiast T-25, jest pianką tapicerską o dość niskiej gęstości. 

Taka pianka umieszczona na sprężynach falistych daje wrażenie miękkości i komfortu. Jest to jednak pułapka. W poprzednim poście pisałem, że nie powinniśmy raczej stosować w siedziskach pianki T-25, bo ma zbyt niską trwałość. 

Dlatego uważam, że informacja taka ma na celu wprowadzenie nas w błąd. Naszą czujność powinna obudzić zbyt niska cena mebla.


Fot.8 Opis narożnika x, skopiowany ze strony internetowego sklepu meblowego. Nazwa mebla, firmy oraz sklepu celowo została ukryta. W opisie widoczny (podkreślony) fragment mówiący o wypełnieniu siedziska. Pianka typu T nie jest pianką typu HR.

Pianki HR również mogą być wypełnieniem poduszek zarówno w oparciu jak też w siedzisku.

3. Pianka poliuretanowa Visco.

Pianki  te możemy spotkać między innymi pod nazwami: visco, termoelastyczna, termoplastyczna, memory, z pamięcią, leniwa, kontaktowa, tempur. To cały czas ta sama pianka poliuretanowa z dodatkami, które nadają jej szczególnych cech.


Fot.9 Poduszka z pianki poliuretanowej typu visco.

 Jakie to cechy? Powiemy sobie za chwilę. Najpierw odrobinę historii. 

W latach sześćdziesiątych NASA próbowało ulżyć swoim astronautom. W trakcie, gdy następuje start rakiety, kosmonauci poddawani są olbrzymim przeciążeniom, które powodują utratę przytomności.  Na taki stan wpływa również brak dopływu krwi do mózgu. Dopływ ten tamowany jest poprzez przeciążenia ale również poprzez punktowy ucisk, tamujący dopływ krwi, gdy kosmonauta wgniatany jest w siedzisko fotela.


Fot.10 Pianka visco zdeformowana. Swoją deformację utrwaliła po przetrzymaniu w niskiej temperaturze (dlatego pianka termo-elastyczna- reaguje na temperaturę).


Fot.11 Po chwili w temperaturze pokojowej, wraca do swojego pierwotnego kształtu (dlatego pianka z pamięcią lub memory- "pamięta" swój kształt).

W NASA pomyślano: Znajdźmy materiał, który idealnie dopasuje się do ciała pilotów i równomiernie będzie ciało to podtrzymywał. Dzięki temu, że krew nie będzie zatrzymywana na skutek punktowego ucisku, astronauta straci przytomność później i szybciej ją odzyska.  Jest to ważne. Czekają przecież na niego zadania do wykonania.

NASA stworzyło technologię. Na tamtym etapie nie poradziło sobie z paskudnym zapachem. Trudno jest w kosmosie przewietrzyć pomieszczenie, stąd NASA odłożyło ten projekt  „na półkę”.

W latach osiemdziesiątych technologie poszły naprzód. Skandynawska firma produkująca materace odkupiła patent od NASA i wykorzystała piankę Visco w materacach. Oczywiście wcześniej poradziła sobie z przykrym zapachem.

Pianka ta jest zdecydowanie droższa niż pianka HR.

Najczęściej w materacach pianka visco stosowana jest jako mata o niewielkiej grubości (kilku centymetrów). Rdzeniem w takich materacach będzie pianka HR. Bardzo podobnie wykorzystywana jest pianka leniwa w meblach tapicerowanych. Dlaczego nie stosuje się pianki termo-elastycznej o większej grubości? Wynika to z jej cech.

Fot.12 Pianka memory w materacu tworzy cienką matę. Rdzeniem materaca jest pianka HR.

 Podstawową zaletą pianki z pamięcią, jest dopasowanie się do ciała pod wpływem jego temperatury. Pianka ta przyjmuje formę ciała i idealnie, równomiernie je podtrzymuje, eliminując ucisk punktowy do minimum. 

Fot.13 Dopasowanie się pianki visco do kształtu dłoni.

To  z kolei umożliwia swobodny przepływ krwi. Prawie wszystkie pozostałe cechy są pochodną właśnie tej. Ponieważ krew płynie swobodnie, następuje szybsza regeneracja mięśni. Dlatego mówimy, że pianka taka jest dobrym rozwiązaniem dla osób ciężko pracujących fizycznie. 


Fot.14 Pianka visco odkształca się pod wpływem ucisku i temperatury ciała.

Piankę memory stosuje się w szpitalach w przypadku osób obłożnie chorych. Swobodny przepływ krwi zapobiega powstawaniu odleżyn, bez konieczności częstego przekładania chorego. 

Ponieważ krew dopływa swobodnie w każdy zakątek ciała, nie odczuwamy efektu tzw. zimnych kończyn (dłonie, stopy). 

Z tego samego powodu, nie stosujemy tej pianki,  jeśli jest nam zbyt gorąco lub duszno. Będzie jeszcze gorzej. 


Fot. 15 Po zabraniu obciążenia, powoli wraca do pierwotnego kształtu (z pamięcią, memory). Powoli bo jest "leniwa" 

I jeszcze jedna cecha. Leżąc, siedząc na piance memory, nie mamy potrzeby zmiany pozycji ciała. Jeśli jednak już zdecydujemy się na to (np. leżąc w łóżku zechcemy obrócić się aby wyłączyć lampkę nocną), odczujemy dyskomfort i trudność w dokonaniu tego. Zapadamy się w piance visco. To dlatego w materacach oraz w siedziskach mebli stosujemy cienkie warstwy (maty) z pianki memory a w środku rdzeń wykonany jest z pianki HR. Pianka wysoko-odbojna (HR), przez swoją sprężystość,  pomoże nam zmienić pozycję.


Fot.16 Powoli wraca do swojego kształtu...


Przy zakupie poduszek z pianki z pamięcią w okazyjnej, wyjątkowo niskiej cenie,  warto jest zwrócić uwagę na renomę producenta a raczej na zapach pianki. Niektóre firmy, do dziś, nie poradziły sobie z przykrym zapachem.


Fot.17 Ciąg dalszy powrotu do swojego kształtu...


Pianki leniwe stosuje się w meblach i materacach, których ceny będą jeszcze wyższe niż przy zastosowaniu pianki HR.


Fot.18 Wciąż wraca do swojego kształtu...



Fot.19 Uff, wróciła...Ale leniwa...

Myślę, że warto omówić jeszcze piankę lateksową, która nie jest ropopochodna.

To jednak temat na następny wpis.



Fot.20 Pianka lateksowa. Ale to temat kolejnego wpisu.



Komentarze

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Materce z pianki są jak najbardziej wygodne i chętnie wybierane przez wiele osób. Mimo wszystko ja wolę materace sprężynowe https://senpo.pl/materace/materace-sprezynowe i to właśnie je wybieram zazwyczaj.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Białe plamy na blacie stołu lakierowanego...

Chciałbym się podzielić z Wami informacją, jaką otrzymałem od Pani Doroty, uczestniczki mojego szkolenia z materiałoznawstwa dla sprzedawców mebli. Pani Dorota postanowiła sprawdzić, czy metoda usuwania białych plam i kółek z powierzchni lakierowanej opisana w części I wpisu, dotyczącego mebli lakierowanych i olejowanych, o której mówię również w czasie mojego szkolenia, rzeczywiście działa. Fot.1 Blat stołu przed usunięciem plam Białe plamy i kółka na powierzchniach lakierowanych powstają od wody i alkoholi wysokoprocentowych. Często określamy je jako pochodzące od gorących szklanek, kubków itd. Pani Dorota po szkoleniu napisała: Witam, tak jak obiecałam na szkoleniu, przesyłam informacje na temat usunięcia plam z mojego stołu. Nie ukrywam, że musiałam się troszkę uzbroić w cierpliwość ale dzięki wielkie, poskutkowałoŸ˜ƒ. W załączniku przesyłam zdjęcia mojego stołu przed i po metodzie żelazko, ściereczka i odrobina wody. Wiadomo ma swoje lata i widać ślady zarysow

Jak to możliwe, że folia PET tak skutecznie udaje Akryl? Czy folia PCV rysuje się, czy nie?

Dzisiaj kolejne okleiny oraz ich właściwości ważne dla użytkowników oraz sprzedawców mebli.... •        Folia PCV Folię PCV możemy spotkać również pod nazwami  folia termoelastyczna lub membranowa. Wykonana jest z polichlorku winylu (związek ropopochodny). Jej zadaniem jest, jak mi się wydaje, imitowanie lakieru na frontach i elementach wykonanych z MDF. Ponieważ folia ta jest elastyczna, doskonale nadaje się do wypełniania frezów i zaokrągleń. Fot.1 Wypełnione frezowania w MDF folią PCV Fot.2 Frezowanie we froncie z MDF oklejone folią PCV W elementach meblowych rozpoznamy ją po sposobie oklejenia obrzeży. To jedyny rodzaj okleiny, który pokrywa powierzchnię elementu meblowego oraz wszystkie jego krawędzie.    Fot.3 i 4 Na zdjęciach widać jak folia PCV okleja powierzchnię płaską oraz wszystkie krawędzie (fotografia z prawej ze strony http://www.marex.pl/) Możliwe jest to dzięki technologii nakładania folii termokurczliwej. Strona „lewa” elementu

Jeśli ma być komfortowo, to co ma się znaleźć w siedzisku kanapy? A jeśli ma być tanio... a jeśli trwałość siedziska jest najważniejsza...?

Pianki poliuretanowe. 1. Pianka tapicerska poliuretanowa (PU, PUR) typu T Fot.1 Skład pianek typu T. Pianki typu T powstają ze spieniania ropopochodnego poliuretanu. Pianka ta może mieć różne kolory, zależnie od użytego barwnika. Jest podstawową pianką stosowaną w meblach tapicerowanych. Jej najważniejszą cechą jest gęstość. To ta cecha decyduje o przydatności oraz o zastosowaniu konkretnej pianki. Oznaczenie gęstości jest jednocześnie częścią symbolu pianki. Dla przykładu pianka T30 oznacza piankę tapicerską poliuretanową o gęstości 30 kg/m3.  Jeśli weźmiemy kostkę (sześcian), której krawędzie będą miały długość 1m x 1m x 1m, to kostka ta będzie ważyła 30 kg. W przypadku pianki T35, kostka będzie ważyła 35 kg a w przypadku pianki T25, ta sama kostka będzie miała wagę 25 kg. Jest to dość ważne, ponieważ producent kupując piankę, płaci za kilogramy. Można to zinterpretować w ten sposób, że kupując taką samą objętość pianki T25, zamiast T35, producent zaoszczędzi równo