Przejdź do głównej zawartości

Czy stelaż włoski, to popularny "belg"?

Wady i zalety stelaża belgijskiego i włoskiego w meblach tapicerowanych

Stelaż "belgijski"

Jakiś czas temu, podczas wizyty u rodziny, zdarzyło mi się spać na sofie z tak zwanym stelażem belgijskim. Doświadczenie to nie należało do najlepszych. Sam komfort spania zależy od warstwy podtrzymującej, znajdującej się pod materacem (pasy tapicerskie, siatka typu flex, czy też po prostu siatka z drutu), oraz od grubości zastosowanego materaca.
Sofa z funkcją spania typu stelaż "belgijski"

Funkcja spania typu stelaż "belgijski"
Zaletą "belga" jest fakt, że rozkłada się "do przodu". Może być zastosowany w wąskich sofach, a nawet w fotelach i nie zajmuje dużo miejsca. Dlatego występuje w meblach dziecięcych lub w pokojach gościnnych. Śmiało można powiedzieć, że dedykowany jest raczej do spania okazjonalnego.
Na plus można wskazać fakt, że w czasie rozkładania i składania stelaża do spania, nie rysuje się podłogi, tak jak w popularnym wózku lub amerykance, mimo rozkładania funkcji do przodu.
Funkcja spania typu "amerykanka". Kółka, w trakcie rozkładania, potrafią rysować podłogę.

Funkcja spania typu "wózek". Kółka, w trakcie rozkładania, potrafią rysować podłogę.
Dużym mankamentem stelaża "belgijskiego" jest stosunkowo głośny zgrzyt metalu o metal. Powodem jest fakt, że cała konstrukcja opiera się na łączeniach nitowych. W razie wypracowania się nitów, nie ma możliwości skorygowania luzów. Stąd zgrzytanie. Trochę to przypomina łóżko polowe. Słyszalny jest każdy drobny ruch. Może być to nieco to krępujące :)

Drugą znaczącą wadą jest brak możliwości umieszczenia w sofie pojemnika na pościel. Całą przestrzeń wypełnia zrolowany mechanizm belgijski z materacykiem. Poza tym materacyk nie może być zbyt gruby, bo się nie zroluje. Metalowe rurki, z których wykonany jest stelaż zwykle mają mały przekrój, co sprawia, że konstrukcja jest dość wiotka. Przed rozłożeniem funkcji musimy zdjąć poduszki siedziska sofy.

Stelaż włoski

Tego typu rozwiązanie jest zdecydowanie nowsze i praktyczniejsze. Przy zastosowaniu oryginalnych stelaży, można powiedzieć, że nadaje się do codziennego spania. Zachowuje przy tym wszystkie zalety i tylko nieliczne wady stelaża belgijskiego. 
Stelaż "włoski" (zdjęcia ze strony firmy Meble Polak)
Zbieżne zalety ze stelażem belgijskim:
  • Rozkłada się do przodu
  • Rozkładanie jest proste i stosunkowo lekkie 
  • Nadaje się do niewielkich sof 
  • Przy rozkładaniu i składaniu nie rysuje podłogi
  • Materac chowa się w sofie
  • Brak podziałów na powierzchni spania (jednolity materac)
Sofa Space (sofa firmy Wajnert) z funkcją stelaża "włoskiego"
Dodatkowe zalety:
  • Mechanizm jest stabilniejszy i mniej kłopotliwy w rozkładaniu
  • Istnieje możliwość zastosowania grubszego materaca, co poprawia komfort
  • Istnieje możliwość zastosowania stelaża sterowanego elektrycznie
  • Metalowe rurki, z których wykonany jest stelaż są zwykle grubsze
  • Komfort spania jest wyższy, niż na większości systemów, stosowanych w sofach
  • Nie ma potrzeby zdejmowania poduszek siedziska, aby rozłożyć funkcję spania
Wady:
  • Możliwość wypracowania się nitów, co może prowadzić do zgrzytania elementów metalowych stelaża
  • Brak możliwości umieszczenia w sofie pojemnika na pościel
  • Stelaż ten jest zdecydowanie droższy, niż "belgijski"
Konstrukcja rozłożonego oryginalnego stelaża "włoskiego" firmy Comodo Italia
Konstrukcja łożonego oryginalnego stelaża "włoskiego" firmy Comodo Italia

Podsumowując: stelaż "włoski" jest rozwiązaniem o zdecydowanie wyższych walorach użytkowych ale zdecydowanie też droższym.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Białe plamy na blacie stołu lakierowanego...

Chciałbym się podzielić z Wami informacją, jaką otrzymałem od Pani Doroty, uczestniczki mojego szkolenia z materiałoznawstwa dla sprzedawców mebli. Pani Dorota postanowiła sprawdzić, czy metoda usuwania białych plam i kółek z powierzchni lakierowanej opisana w części I wpisu, dotyczącego mebli lakierowanych i olejowanych, o której mówię również w czasie mojego szkolenia, rzeczywiście działa. Fot.1 Blat stołu przed usunięciem plam Białe plamy i kółka na powierzchniach lakierowanych powstają od wody i alkoholi wysokoprocentowych. Często określamy je jako pochodzące od gorących szklanek, kubków itd. Pani Dorota po szkoleniu napisała: Witam, tak jak obiecałam na szkoleniu, przesyłam informacje na temat usunięcia plam z mojego stołu. Nie ukrywam, że musiałam się troszkę uzbroić w cierpliwość ale dzięki wielkie, poskutkowałoŸ˜ƒ. W załączniku przesyłam zdjęcia mojego stołu przed i po metodzie żelazko, ściereczka i odrobina wody. Wiadomo ma swoje lata i widać ślady zarysow

Jeśli ma być komfortowo, to co ma się znaleźć w siedzisku kanapy? A jeśli ma być tanio... a jeśli trwałość siedziska jest najważniejsza...?

Pianki poliuretanowe. 1. Pianka tapicerska poliuretanowa (PU, PUR) typu T Fot.1 Skład pianek typu T. Pianki typu T powstają ze spieniania ropopochodnego poliuretanu. Pianka ta może mieć różne kolory, zależnie od użytego barwnika. Jest podstawową pianką stosowaną w meblach tapicerowanych. Jej najważniejszą cechą jest gęstość. To ta cecha decyduje o przydatności oraz o zastosowaniu konkretnej pianki. Oznaczenie gęstości jest jednocześnie częścią symbolu pianki. Dla przykładu pianka T30 oznacza piankę tapicerską poliuretanową o gęstości 30 kg/m3.  Jeśli weźmiemy kostkę (sześcian), której krawędzie będą miały długość 1m x 1m x 1m, to kostka ta będzie ważyła 30 kg. W przypadku pianki T35, kostka będzie ważyła 35 kg a w przypadku pianki T25, ta sama kostka będzie miała wagę 25 kg. Jest to dość ważne, ponieważ producent kupując piankę, płaci za kilogramy. Można to zinterpretować w ten sposób, że kupując taką samą objętość pianki T25, zamiast T35, producent zaoszczędzi równo

Jak to możliwe, że folia PET tak skutecznie udaje Akryl? Czy folia PCV rysuje się, czy nie?

Dzisiaj kolejne okleiny oraz ich właściwości ważne dla użytkowników oraz sprzedawców mebli.... •        Folia PCV Folię PCV możemy spotkać również pod nazwami  folia termoelastyczna lub membranowa. Wykonana jest z polichlorku winylu (związek ropopochodny). Jej zadaniem jest, jak mi się wydaje, imitowanie lakieru na frontach i elementach wykonanych z MDF. Ponieważ folia ta jest elastyczna, doskonale nadaje się do wypełniania frezów i zaokrągleń. Fot.1 Wypełnione frezowania w MDF folią PCV Fot.2 Frezowanie we froncie z MDF oklejone folią PCV W elementach meblowych rozpoznamy ją po sposobie oklejenia obrzeży. To jedyny rodzaj okleiny, który pokrywa powierzchnię elementu meblowego oraz wszystkie jego krawędzie.    Fot.3 i 4 Na zdjęciach widać jak folia PCV okleja powierzchnię płaską oraz wszystkie krawędzie (fotografia z prawej ze strony http://www.marex.pl/) Możliwe jest to dzięki technologii nakładania folii termokurczliwej. Strona „lewa” elementu