Przejdź do głównej zawartości

“Szwedzka masówka” czy drewniane meble na wymiar?

Źródło gościnnie:
http://kaczmarczykmeble.pl/blog/szwedzka-masowka-czy-drewniane-meble-na-wymiar/
Kadr z filmu Matrix (po lekkiej przeróbce).
Przychodzi taki moment w życiu wielu ludzi, w którym zapada decyzja o kupnie mebli. Prawdopodobnie pierwsze myśli takiej osoby kierują się w stronę ogromnych sklepów wielkopowierzchniowych z wytyczoną ścieżką zwiedzania (ale za to z dobrymi klopsikami w punkcie gastronomicznym). Zresztą te sceny stały się tak kultowe w życiu większości Polaków, że nie dziwne są takie skojarzenia. Ale istnieje też inna droga – skorzystanie z usług stolarza. Która opcja jest lepsza? Są pewne zalety i wady w obu rozwiązaniach, o których należy pamiętać.

STOLARZ STOLARZOWI NIERÓWNY
Najistotniejsza rzecz, którą trzeba sobie uświadomić. W każdej dziedzinie życia mamy do czynienia z różnymi fachowcami i ważne jest, by trafić na tego odpowiedniego. Zanim zdecydujesz się na kogoś, sprawdź jego portfolio, sięgnij po opinie ludzi, którzy skorzystali z jego usług, umów się na rozmowę i przemyśl dobrze, czy chcesz powierzyć temu specjaliście wykonanie tego zadania. Wyposażenie z prawdziwego drewna to długoterminowa inwestycja (o tym jeszcze później), więc jeśli nie chcesz cierpieć przez kolejne lata, patrząc na swoje meble, wykonaj dobry research.
DIZAJN
Meble wykonywane na przemysłową skalę mają cechę, która jest nierozłączna z czymkolwiek, co jest wytwarzane hurtowo. Mam tutaj na myśli ograniczone możliwości zaprojektowania swojego wymarzonego domowego wyposażenia. Na przykład „szwedzki kolos” oferuje kilka rodzajów szerokości szaf kuchennych, a paleta kolorów jest zmniejszona do kilku/kilkunastu ustalonych barw. Ciekawą opcją jest skorzystanie z programu do projektowania swoich wnętrz, oferowane przez giganty meblarskie albo zlecenie usług projektanckich tejże firmy. Pamiętajmy jednak, że osoba projektująca będzie i tak korzystać z ograniczonych zasobów.
Jeśli wykonałeś dobry przegląd stolarzy na swoim rynku, powinieneś mieć do czynienia nie tylko z wybitnym twórcą mebli, ale też z dobrym psychologiem dizajnu 🙂 Razem z takim specjalistą możecie zaprojektować każdy szczegół. Samodzielnie możesz zdecydować: jaki rodzaj drewna zostanie wykorzystany, jakiego będą koloru czy też jaki układ szaf ma być w kuchni. Można jednak czasami pogubić się w tym wszystkim, dlatego psychologiczne zdolności stolarza będą tutaj pomocne, aby doradzić Ci pewne detale, żeby to wszystko ze sobą współgrało.
BEZKRESNA MOŻLIWOŚĆ PATRZENIA NA RĘCE STOLARZOWI (WRRR…)
Meble z fabryki mają to do siebie, że nie jesteś w stanie śledzić procesu ich tworzenia. Oczywiście, masz wgląd we wszystkie informacje np. jakie to jest drewno (często płyta wiórowa), ale nie dowiesz się już kto dokładnie odpowiadał za jego tworzenie. Jest to istotne dla osób, które cenią sobie „meble z duszą”.
Sytuacja ma się trochę inaczej, gdy zamawiamy meble u stolarza. Od złożenia zamówienia do finalnego zakończenia projektu, możesz być na bieżąco z tym, co się dzieje. Możesz codziennie odwiedzać (zawracanie gitary) swojego stolarza i zadawać mu różne kontrolne pytania (wścibskość), a gdy przyjeżdża na montaż z gotowym meblem, możesz z nim spędzić cały dzień, patrząc mu na ręce (o Boże…). Oczywiście, powyższy tekst to tylko groteskowy opis tego, jak czasami wygląda taka współpraca 😉 Jeśli chcesz „poczuć” proces twórczy, to współpraca ze stolarzem jest dla Ciebie. Pomyśl, że w Twoich meblach może być zaklęta cząstka człowieczeństwa, charakter profesjonalisty oraz Twoja inwencja. To zmienia postać rzeczy. No i łatwo jest też rozliczyć fachowca z jego pracy…
TECHNICZNE SPRAWY, CZYLI „ŁO PANIE, KTO TO PANU TAK…”
Meble hurtowe bardzo często wykonywane są z płyt wiórowych. Jest to taka kanapka wykonana z kleju i drobnych kawałków drewna, które zostały sprasowane pod dużym ciśnieniem. Zaletą takiego rozwiązania jest odporność na naprężenia związane ze zmianą wilgotności powietrza. Nie możemy jednak pozwolić sobie na wiele rzeczy. Rzeźbienie w takim materiale jest niemożliwe, a łączenia śrubowe po jakimś czasie luzują się.
Meble z prawdziwego drewna „pracują”, gdy zmienia się wilgotność powietrza (zwiększają się szpary, a nawet może dojść do pęknięcia jakiegoś elementu). Jednak sprytny stolarz potrafi poradzić sobie z tą wadą, korzystając z różnych technik wytwórczych i wtedy mamy do czynienia z wieloma zaletami. Drewno naturalne jest jak plastelina, z którym można bardzo dużo zrobić (np. schody ze zjeżdżalnią). 
MEBLE, KTÓRE PRZEŻYJĄ CIEBIE, TWOJE DZIECI I WNUKI…
Jeśli termin gwarancji jest jakimś wyznacznikiem trwałości wyposażenia, to meble z naturalnego drewna są zdecydowanym zwycięzcą. Na internecie możemy łatwo sprawdzić czas gwarancji mebli hurtowych. Najdłuższy to 25 lat. Stolarz wykonujący solidne meble może spokojnie dać dożywotnią gwarancję… Ba! Jeśli będą użytkowane normalnie, to myślę (a mogę założyć się o 100zł), że spokojnie przeżyją kilka pokoleń. Straszne, co nie?
A EKOLOGIA?
Meble wykonywane z naturalnego drewna na indywidualne zamówienie, które przeżyją kilka pokoleń kontra masowo produkowane meble z gwarancją na kilkanaście lat? Proste.
ZAPYTAJ JESZCZE O OPINIĘ SWÓJ PORTFEL
Niestety meble zamówione u stolarza są droższe. Dużo zależy od stopnia skomplikowania, ale jest to około 10-30% więcej. Zatem przed zdecydowaniem się na takie kupno, zapytaj fachowca o wycenę, która często jest darmowa i przeanalizuj jej wynik z domowym budżetem. Pamiętajmy jednak, że jest to inwestycja na długie lata i może się okazać, że przeznaczenie większej kwoty teraz, spłaci nam się w przyszłości ogromną satysfakcją.
NIEBIESKA CZY CZERWONA PIGUŁKA?
Kupno mebli można porównać do kupowania samochodu, domu, czy wyboru imienia dla dziecka. To jest coś, co zostaje z nami na długie lata, czasami na całe życie. Warto podejść do tego tematu profesjonalnie i przemyśleć bardzo uważnie swoje decyzje.
My zachęcamy gorąco do skorzystania z usług lokalnego fachowca. Tak samo jak niektórzy ludzie projektują swoje domy od A do Z i nazywają to ciekawą przygodą, również i zamówienie mebli u stolarza może być takim doświadczeniem.
Dla nas zamówienie drewnianych mebli na wymiar zawsze będzie wyborem czerwonej pigułki 😉


Źródło:
Strona - http://kaczmarczykmeble.pl/
Wpis na blogu - http://kaczmarczykmeble.pl/blog/szwedzka-masowka-czy-drewniane-meble-na-wymiar/  

Komentarze

  1. Masówka to idealne określenie. Nic nie przebije mebli, które wykonywane są konkretnie dla danej kuchni, z uwzględnieniem jej wielkości, stylu oraz ogólnych preferencji właściciela domu. Każdy element może zostać zaprojektowany dla swoich własny potrzeb, co nie jest do końca możliwe w meblach od szwedzkiego producenta. Poza tym - jakość oraz wspieranie rodzimych producentów. Ten aspekt też jest ważny.

    OdpowiedzUsuń
  2. Masówki z ikeii często mogą być świetnym dodatkiem do mebli na wymiar. Niestety głównie meble na wymiar to u mnie kuchnia, reszta to kupno masówki w Ikeii

    OdpowiedzUsuń
  3. Hmm, z drugiej strony to co jest zaletą, może być też wadą: jeśli postanowię się rozstać z moimi meblami zaprojektowanymi indywidualnie (lub powiedzmy z jedną szafką), to mogę też mieć problem z jej odsprzedażą - albo pójdzie za bezcen, bo ludzie mogą nie dać dużo za używane meble, albo nikt nie kupi bo mu nie będzie do niczego pasowała... A szafkę z Ikei pewnie zawsze odsprzedam, bo ktoś sobie skompletuje... (sam z resztą jedną kupiłem używaną, drugą nową dokupiłem i wszystko pasuje).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo słuszna uwaga. Potwierdza ona moją tezę, że nie ma mebli lepszych i gorszych. Wszystko zależy od potrzeb i punktu widzenia.

      Usuń
  4. Świetny wpis, podczas tej całej kwarantanny razem z mężem zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy kilka regałów do domowej biblioteczki. Takie budowanie daje dużo radości, a meble mają duszę :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń
  7. Dawno nie było takiego artykułu. Bardzo fajny wpis.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Białe plamy na blacie stołu lakierowanego...

Chciałbym się podzielić z Wami informacją, jaką otrzymałem od Pani Doroty, uczestniczki mojego szkolenia z materiałoznawstwa dla sprzedawców mebli. Pani Dorota postanowiła sprawdzić, czy metoda usuwania białych plam i kółek z powierzchni lakierowanej opisana w części I wpisu, dotyczącego mebli lakierowanych i olejowanych, o której mówię również w czasie mojego szkolenia, rzeczywiście działa. Fot.1 Blat stołu przed usunięciem plam Białe plamy i kółka na powierzchniach lakierowanych powstają od wody i alkoholi wysokoprocentowych. Często określamy je jako pochodzące od gorących szklanek, kubków itd. Pani Dorota po szkoleniu napisała: Witam, tak jak obiecałam na szkoleniu, przesyłam informacje na temat usunięcia plam z mojego stołu. Nie ukrywam, że musiałam się troszkę uzbroić w cierpliwość ale dzięki wielkie, poskutkowałoŸ˜ƒ. W załączniku przesyłam zdjęcia mojego stołu przed i po metodzie żelazko, ściereczka i odrobina wody. Wiadomo ma swoje lata i widać ślady zarysow...

Jeśli ma być komfortowo, to co ma się znaleźć w siedzisku kanapy? A jeśli ma być tanio... a jeśli trwałość siedziska jest najważniejsza...?

Pianki poliuretanowe. 1. Pianka tapicerska poliuretanowa (PU, PUR) typu T Fot.1 Skład pianek typu T. Pianki typu T powstają ze spieniania ropopochodnego poliuretanu. Pianka ta może mieć różne kolory, zależnie od użytego barwnika. Jest podstawową pianką stosowaną w meblach tapicerowanych. Jej najważniejszą cechą jest gęstość. To ta cecha decyduje o przydatności oraz o zastosowaniu konkretnej pianki. Oznaczenie gęstości jest jednocześnie częścią symbolu pianki. Dla przykładu pianka T30 oznacza piankę tapicerską poliuretanową o gęstości 30 kg/m3.  Jeśli weźmiemy kostkę (sześcian), której krawędzie będą miały długość 1m x 1m x 1m, to kostka ta będzie ważyła 30 kg. W przypadku pianki T35, kostka będzie ważyła 35 kg a w przypadku pianki T25, ta sama kostka będzie miała wagę 25 kg. Jest to dość ważne, ponieważ producent kupując piankę, płaci za kilogramy. Można to zinterpretować w ten sposób, że kupując taką samą objętość pianki T25, zamiast T35, producent zaoszczę...

Jak to możliwe, że folia PET tak skutecznie udaje Akryl? Czy folia PCV rysuje się, czy nie?

Dzisiaj kolejne okleiny oraz ich właściwości ważne dla użytkowników oraz sprzedawców mebli.... •        Folia PCV Folię PCV możemy spotkać również pod nazwami  folia termoelastyczna lub membranowa. Wykonana jest z polichlorku winylu (związek ropopochodny). Jej zadaniem jest, jak mi się wydaje, imitowanie lakieru na frontach i elementach wykonanych z MDF. Ponieważ folia ta jest elastyczna, doskonale nadaje się do wypełniania frezów i zaokrągleń. Fot.1 Wypełnione frezowania w MDF folią PCV Fot.2 Frezowanie we froncie z MDF oklejone folią PCV W elementach meblowych rozpoznamy ją po sposobie oklejenia obrzeży. To jedyny rodzaj okleiny, który pokrywa powierzchnię elementu meblowego oraz wszystkie jego krawędzie.    Fot.3 i 4 Na zdjęciach widać jak folia PCV okleja powierzchnię płaską oraz wszystkie krawędzie (fotografia z prawej ze strony http://www.marex.pl/) Możliwe jest to dzięki technologii nakładania f...