Przejdź do głównej zawartości

Technologia NASA w służbie mebli tapicerowanych i materacy- pianki VISCOELASTYCZNE


Pianka poliuretanowa Visco (inaczej nazywana: kontaktowa, memory, z pamięcią, termoplastyczna, termoelastyczna, Tempur, wiskoelastyczna)


Kolejnym rodzajem pianek, stosowanych w meblach tapicerowanych i w materacach są pianki wiskoelastyczne, które "charakteryzują się zdolnością do powolnego powrotu do pierwotnego kształtu, po usunięciu obciążenia. Wyróżniają się one małą odbojnością, z reguły nie przekraczającą 20%" ("Materiały poliuretanowe" Aleksander Prociak, Gabriel Rokicki, Joanna Ryszkowska str. 116). W piankach tego typu segmenty elastyczne i sztywne pozostają jedynie częściowo wymieszane. Stąd ich wyjątkowe właściwości.


Pianki te pod wpływem temperatury ciała dopasowują się do jego kształtu, umożliwiając swobodny przepływ krwi. To powoduje szybszą regenerację mięśni, zapobiega powstawaniu odleżyn, daje uczucie grzania. Kapitalnie dopasowuje się do anatomicznej budowy ciała, dając podparcie dla kręgosłupa i zmniejszając napięcie mięśni, pozwalając im się stosunkowo szybko regenerować.  Pianki te często występują w materacach rehabilitacyjnych.
Fot.1 Pianka wisko-elastyczna zgnieciona przy minusowej temperaturze. Odkształciła się pod wpływem ucisku i zesztywniała pod wpływem niskiej temperatury.
Fot.2 Po przeniesieniu pianki do pomieszczenia, w którym panuje temperatura pokojowa, pianka wróciła do swoich poprzednich kształtów (z pamięcią, memory).

      
Fot.3 a, b. Pianka Wisko jest leniwa. Po zabraniu obciążenia, powoli wraca do swoich kształtów.

Zalety te wykorzystywane są w materacach dla osób ciężko pracujących fizycznie, obłożnie chorych, oraz odczuwających chłód w czasie snu (np. syndrom tak zwanych zimnych kończyn). Osoby, które odczuwają duszności w czasie snu, nie powinny decydować się na takie rozwiązanie. Również małe dzieci nie powinny spać na piankach wiskoelastycznych. Istnieje ryzyko przyduszenia się, gdy pianki dopasują się do twarzy. Innym zagrożeniem jest zakłócenie prawidłowego rozwoju gospodarki termalnej dziecka.

Wrażliwość na zmianę temperatury pianki wiskoelastycznej sprawia, że dolne warstwy materaca, w temperaturze pokojowej, zachowują dużą twardość, dając odpowiednie podparcie, natomiast górne warstwy miękną pod wpływem temperatury ciała i stają się elastyczne.
Pianki tego typu występują pod różnymi nazwami, na przykład: pianka visco, termoelastyczna, termoplastyczna, memory, z pamięcią, leniwa, kontaktowa itd. Nazwy te biorą się od cech pianki visco.
Pianki wiskoelastyczne powstały w laboratoriach NASA. Agencja ta poszukiwała rozwiązań dla kosmonautów, którzy byli poddawani ogromnym przeciążeniom i uciskom punktowym, w trakcie startu rakiety. Pianki te miały zmniejszyć skutki przeciążeń. Nie poradzono sobie w tamtym czasie z przykrym zapachem. Dlatego nie wykorzystano tej technologii. Zrobili to producenci materacy kilkanaście lat później, kiedy technologia "poszła" na przód i umożliwiła pozbycie się przykrego zapachu.
Fot.4 Pianki tego typu kapitalnie dopasowują się do ciała pod wpływem jego temperatury.


Fot.5 a, b Pianki poliuretanowe z pamięcią. Rzeczywiście leniwe. Miejsce ucisku wraca do swojego poprzedniego kształtu powoli.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Białe plamy na blacie stołu lakierowanego...

Chciałbym się podzielić z Wami informacją, jaką otrzymałem od Pani Doroty, uczestniczki mojego szkolenia z materiałoznawstwa dla sprzedawców mebli. Pani Dorota postanowiła sprawdzić, czy metoda usuwania białych plam i kółek z powierzchni lakierowanej opisana w części I wpisu, dotyczącego mebli lakierowanych i olejowanych, o której mówię również w czasie mojego szkolenia, rzeczywiście działa. Fot.1 Blat stołu przed usunięciem plam Białe plamy i kółka na powierzchniach lakierowanych powstają od wody i alkoholi wysokoprocentowych. Często określamy je jako pochodzące od gorących szklanek, kubków itd. Pani Dorota po szkoleniu napisała: Witam, tak jak obiecałam na szkoleniu, przesyłam informacje na temat usunięcia plam z mojego stołu. Nie ukrywam, że musiałam się troszkę uzbroić w cierpliwość ale dzięki wielkie, poskutkowałoŸ˜ƒ. W załączniku przesyłam zdjęcia mojego stołu przed i po metodzie żelazko, ściereczka i odrobina wody. Wiadomo ma swoje lata i widać ślady zarysow

Jeśli ma być komfortowo, to co ma się znaleźć w siedzisku kanapy? A jeśli ma być tanio... a jeśli trwałość siedziska jest najważniejsza...?

Pianki poliuretanowe. 1. Pianka tapicerska poliuretanowa (PU, PUR) typu T Fot.1 Skład pianek typu T. Pianki typu T powstają ze spieniania ropopochodnego poliuretanu. Pianka ta może mieć różne kolory, zależnie od użytego barwnika. Jest podstawową pianką stosowaną w meblach tapicerowanych. Jej najważniejszą cechą jest gęstość. To ta cecha decyduje o przydatności oraz o zastosowaniu konkretnej pianki. Oznaczenie gęstości jest jednocześnie częścią symbolu pianki. Dla przykładu pianka T30 oznacza piankę tapicerską poliuretanową o gęstości 30 kg/m3.  Jeśli weźmiemy kostkę (sześcian), której krawędzie będą miały długość 1m x 1m x 1m, to kostka ta będzie ważyła 30 kg. W przypadku pianki T35, kostka będzie ważyła 35 kg a w przypadku pianki T25, ta sama kostka będzie miała wagę 25 kg. Jest to dość ważne, ponieważ producent kupując piankę, płaci za kilogramy. Można to zinterpretować w ten sposób, że kupując taką samą objętość pianki T25, zamiast T35, producent zaoszczędzi równo

Jak to możliwe, że folia PET tak skutecznie udaje Akryl? Czy folia PCV rysuje się, czy nie?

Dzisiaj kolejne okleiny oraz ich właściwości ważne dla użytkowników oraz sprzedawców mebli.... •        Folia PCV Folię PCV możemy spotkać również pod nazwami  folia termoelastyczna lub membranowa. Wykonana jest z polichlorku winylu (związek ropopochodny). Jej zadaniem jest, jak mi się wydaje, imitowanie lakieru na frontach i elementach wykonanych z MDF. Ponieważ folia ta jest elastyczna, doskonale nadaje się do wypełniania frezów i zaokrągleń. Fot.1 Wypełnione frezowania w MDF folią PCV Fot.2 Frezowanie we froncie z MDF oklejone folią PCV W elementach meblowych rozpoznamy ją po sposobie oklejenia obrzeży. To jedyny rodzaj okleiny, który pokrywa powierzchnię elementu meblowego oraz wszystkie jego krawędzie.    Fot.3 i 4 Na zdjęciach widać jak folia PCV okleja powierzchnię płaską oraz wszystkie krawędzie (fotografia z prawej ze strony http://www.marex.pl/) Możliwe jest to dzięki technologii nakładania folii termokurczliwej. Strona „lewa” elementu